Povinnosti podnikatelů
Pro každého podnikatele je živnostenský zákon důležitým právním předpisem, podle něhož se řídí jeho práva i povinnosti. Od 1.8.2010 je účinná jeho novela, která mimo jiné podnikatelům již neukládá povinnost ohlašovat změny, které jsou zapsány v základních registrech, v obchodním rejstříku nebo v informačním systému evidence obyvatel. V praxi to znamená, že fyzická osoba nemusí živnostenským úřadům například ohlašovat změnu bydliště či příjmení, nebo právnická osoba změny jenž jsou zapsány v obchodním rejstříku.
Pracovníci Magistrátu města Ostravy, živnostenského úřadu, ročně provedou stovky kontrol a šetření během nichž jsou však zjištěna mnoha pochybení podnikatelů, která jsou řešena pokutami nebo dokonce zrušením, či pozastavením živnostenských oprávnění. Snad nejčastějším správním deliktem, který je řešen na živnostenském úřadě, je neoznámení změny místa podnikání u fyzických osob. Je běžné, že se podnikatel přestěhuje a automaticky je provedena změna jeho bydliště, či pobytu, ale změnu místa podnikání musí oznámit příslušná fyzická osoba sama a to do 15 dnů ode dne vzniku změny.
Od 1.8.2010 obecní živnostenské úřady nabízejí fyzickým osobám možnost dopředu hlásit změnu místa podnikání shodného s bydlištěm. Pokud tuto shodu bude fyzická osoba požadovat, nechť to oznámí na obecním živnostenském úřadě. Od tohoto okamžiku bude každá změna bydliště, kterou se živnostenský úřad dozví z informačních systémů, automaticky doprovázena změnou místa podnikání. Podnikatel již nebude muset živnostenskému úřadu tuto změnu oznamovat. Je zde však problém. Pokud dojde k administrativní změně bydliště podnikatele na adresu ohlašovny, vzniká mu zákonná povinnost do 15 dnů doložit souhlas obce s umístěním místa podnikání v sídle obecního úřadu. Pokud tak podnikatel neučiní, bude se jednat o zápis do živnostenského rejstříku provedený v rozporu se zákonem a obecní živnostenský úřad musí zahájit řízení o zrušení příslušného živnostenského oprávnění.
Bc. Tomáš Klouzal
vedoucí oddělení kontroly
4.10.2010