Jednotné kontaktní místo informuje o novinkách souvisejících s přeshraničním poskytováním služeb
Jednotné kontaktní místo (JKM) zřízené na Obecním živnostenském úřadě Magistrátu města Ostravy informuje podnikatelskou veřejnost o novinkách, které souvisí s přeshraničním poskytováním služeb osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podnikatelé, kteří chtějí přeshraničně poskytovat své služby, případně vyslat své zaměstnance, jsou povinni před odjezdem do zemí Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru (EHP) nebo Švýcarské konfederace požádat místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) o vystavení potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení. OSSZ vydá tzv. přenosný formulář A1. Formulář A1 má charakter osvědčení, které potvrzuje, jakým právním předpisům sociálního zabezpečení podléhá osoba v něm uvedená, a vystavuje jej vždy ten členský stát, jehož právní předpisy se na danou osobu vztahují. Dočasně bude ČSSZ rovněž vystavovat formulář E 101 CZ spolu s dopisem, který je nedílnou součástí osvědčení a kterým se dokládá, že bylo vydáno osvědčení dle nařízení č. 883/2004. Jedná se o přechodné opatření způsobené zpožděním ze strany Evropské komise. Takto vystavený formulář má stejnou platnost jako formulář A1 a musí být přijat druhými institucemi.
Ve vztahu k zemím Evropské unie se od 1. 5. 2010 aplikují pravidla upravená v nových koordinačních nařízeních č. 883/2004 a č. 987/2009, tj.:
- nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004, o koordinaci systémů sociálního zabezpečení;
- nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení.
Ve vztahu k Norsku, Lichtenštejnsku, Islandu, Švýcarsku a na občany třetích zemí, migrující v rámci EU/EHP a Švýcarska, se i nadále po 1. 5. 2010 vztahují původní koordinační nařízení, tj.:
- nařízení Rady (EHS) č. 1408/71, o aplikaci soustav sociálního zabezpečení na osoby zaměstnané, samostatně výdělečně činné a jejich rodinné příslušníky pohybující se v rámci Společenství;
- nařízení Rady (EHS) č. 574/72, stanovující postup provádění Nařízení Rady (EHS) 1408/71;
- nařízení Rady (EHS) č. 859/2003, kterým se rozšiřuje používání ustanovení Nařízení 1408/71 a 574/72 na občany třetích zemí.
Pro OSVČ hodlající poskytovat své služby přeshraničně v zemích EU vyplývají následující pravidla pro získání přenosného formuláře A1. Obecně lze vymezit tyto podmínky:
- statut osoby samostatně výdělečně činné v ČR,
- doba vyslání nesmí přesáhnout 24 měsíců,
- provozování činnosti již před vysláním alespoň v délce 2 měsíce,
- obvyklé provozování činnosti ve vysílajícím státě + musí i nadále splňovat požadavky na výkon své činnosti i po návratu do vysílajícího státu,
- podobný charakter činnosti v přijímajícím státě.
Bližší informace získáte na webovém portále České správy sociálního zabezpečení.
JKM si dovoluje upozornit podnikatelskou veřejnost, že z důvodu získání přenosného formuláře A1, který musí mít vždy OSVČ nebo vyslaní zaměstnanci v zahraničí u sebe, musí počítat s časovou rezervou. Před samotným prvním poskytnutím služby v zemích EU, EHP nebo Švýcarské konfederaci, je nutné si zjistit, zda poskytovaná služba je nebo není v dané zemi regulovaná. Ke zjištění všech potřebných informací nutných pro přeshraniční poskytování služeb v zemích EU, EHP nebo Švýcarsku, je podnikatelské veřejnosti k dispozici Jednotné kontaktní místo živnostenského úřadu Magistrátu města Ostravy.
Ing. Ruth Mittigová
živnostenský úřad / JKM
26.05.2010