Program sociální inkluze Ostrava

Statutární město Ostrava představuje veřejnosti integrovaný program nazvaný Sociální inkluze Ostrava. Je koncipován do roku 2020 a jeho hlavním cílem je přispět k lepšímu vzájemnému soužití všech občanů města.

Obsah stránky:

  1. Aktuálně
  2. Pojem sociální inkluze
  3. Kontakt na Sociální inkluzi
  4. Publikace Sociální inkluze a Dokumenty
  5. Archiv aktualit
  6. Sociální inkluze Newsletter!!!


1. Přijato memorandum o spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování

29. 1. 2015

Další významný dokument pro realizaci cílů programu Sociální inkluze Ostrava přijalo 28. ledna 2015 Zastupitelstvo města Ostravy. Je jím Memorandum o spolupráci s Českou republikou - Úřadem vlády ČR, Agenturou pro sociální začleňování, jehož hlavním cílem je dle důvodové zprávy „snižování a eliminace sociálního vyloučení na místní úrovni, a také tvorba celostátních strategií vytvářejících legislativní a finanční podmínky na podporu sociálního začleňování ve statutárním městě Ostrava (SMO), a to na základě spolupráce, koordinace a přijímání opatření.“ Úsilí při realizaci vzájemné spolupráce „bude směřováno ke snížení míry vyloučení obyvatel sociálně vyloučených lokalit a zlepšení kvality společenského soužití mezi všemi obyvateli SMO.“

Město Ostrava bylo na jednání Monitorovacího výboru Agentury pro sociální začleňování vybráno ke spolupráci dne 30. 1. 2014. Spolupráce byla zahájena 1. 7. 2014. Uzavřením Memoranda o spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování bude vytvořena platforma ke kooperaci ve všech oblastech dotčených problematikou sociálního vyloučení, zejména v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení, zdravotní péče a prevence kriminality.

Zastřešujícím orgánem lokálního partnerství bude řídící výbor, jehož členové budou nominováni ze zástupců vedení SMO, městských obvodů, odborů Magistrátu města Ostravy, Agentury pro sociální začleňování, nestátních neziskových organizací, Úřadu práce České republiky, zaměstnavatelů, vzdělávacích institucí a dalších.

Celý text Memoranda o spolupráci s Českou republikou - Úřadem vlády ČR, Agenturou pro sociální začleňování najdete ke stažení v oddílu Publikace Sociální inkluze a Dokumenty.

Program sociální inkluze byl aktualizován

12. 9. 2014

Program Sociální inkluze Ostrava dostal nový impulz. Představuje ho dokument Sociální inkluze Ostrava!!! – Aktualizovaný integrovaný program 2014+, který byl zpracován na základě pilotní zkušenosti z fungování programu v letech 2011-2014 a schválen Zastupitelstvem města Ostravy na zasedání dne 10. září 2014.

Dokument tvoří základní strategický rámec pro navazující akční plány, opatření a projekty a je podkladem pro jednání s vládou ČR a příslušnými ministerstvy o využití financování z evropských fondů. K tomu bude směřovat také úzká partnerská spolupráce s vládní Agenturou pro sociální začleňování, která v návaznosti na aktualizovaný program Sociální inkluze Ostrava připraví Strategický plán sociálního začleňování jako základ pro čerpání finančních prostředků na aktivity v oblasti sociálního začleňování.

Mezi nejvýznamnější novinky, které přináší aktualizovaná verze, patří rozšíření programu na celé území města Ostravy (původně byl realizován ve čtyřech městských obvodech) a změna pořadí v poskytování základních pilířů programu: mechanismus „bydlení – vzdělání – zaměstnání“ nahradí pořadí „vzdělání – zaměstnání – bydlení“.

Plnou verzi dokumentu Sociální inkluze Ostrava!!! – Aktualizovaný integrovaný program 2014+ ke stažení najdete v oddílu Publikace Sociální inkluze a Dokumenty.

2. CO SE SKRÝVÁ ZA POJMEM SOCIÁLNÍ INKLUZE

 

„Lepší život s rodinou – lepší soužití s většinou“ – tak zní heslo rozsáhlého programu, jehož hlavním smyslem a obsahem je začleňování osob sociálně vyloučených (nebo sociálním vyloučením ohrožených) do většinové společnosti.

Inkluze obecně znamená nejen formální zahrnutí do společnosti nebo organizace, nýbrž také přijetí ze strany ostatních členů skupiny. Vyžaduje změnu postoje od rezignovaného „musíme je vzít mezi sebe“ k uvědomění, že každý člověk je nějak odlišný. Může se jednat o lidi se zdravotními handicapy, příslušníky etnických a kulturních menšin, uprchlíky a přistěhovalce,  popřípadě osoby, které byly ze společnosti vyloučeny dočasně – tedy o propuštěné vězně, mladistvé delikventy a podobně.

Sjednocení všech aktivit

Posláním programu sociální inkluze je hledat všechny možné způsoby řešení problematiky spojené se sociálním začleňováním na všech úrovních od politik samospráv přes legislativní úpravy a vládní koncepční materiály až k celoevropským strategiím. Cílem je spoluvytvářet politiku, která bude pracovat se všemi aktéry konstituujícími sociální vyloučení, ať už to je široká veřejnost, média, veřejná správa, neziskové organizace, politické strany či samotní sociálně vyloučení.

Zadání vyšlo z jednání představitelů Magistrátu města Ostravy se zástupci Evropské komise a OSN.  “Program by se měl stát v budoucnu významným přínosem nejen pro Ostravu, ale být také součástí platformy pro širší mezinárodní  spolupráci při řešení nejen romské problematiky,” říká náměstek primátora Martin Štěpánek.

Jak náměstek dále uvedl, je důležité, aby projekt důsledně sjednotil a zastřešil všechny doposud roztříštěné aktivity, které mají za cíl podmínky pro klidné soužití všech obyvatel města. Zdůraznil, že jedině dlouhodobá a koncepční práce na tomto poli může přinést žádoucí a hlavně trvalý efekt – a mimo jiné zabránit eskalaci problémů, jaké dnes a denně  zažívají severočeská města s významným podílem romského etnika.

Dekáda romské inkluze

Projekt navazuje na v Evropě již probíhající Dekádu romské inkluze. Jedná se o mezinárodní iniciativu dvanácti zemí Evropy, která spojuje zúčastněné vlády, mezinárodní instituce a romskou občanskou společnost. K těmto dvanácti zemím patří kromě České republiky také Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Černá Hora, Albánie, Bosna a Hercegovina a Španělsko.

Ve vyloučených lokalitách na území našeho města žije v současnosti zhruba 6000 obyvatel, přičemž absolutní většinu z nich tvoří Romové – k takovému číslu dospěli terénní pracovníci. Nelze ovšem přesně zjistit počet Romů, žijících v Ostravě. Ti se v mnoha případech nehlásí k romské národnosti a do formulářů sčítacích komisařů uvádějí národnost českou, slovenskou či jinou.  Celkem čtrnáct vyloučených lokalit, obývaných několika desítkami až stovkami sociálně vyloučených obyvatel, se nachází na území městských obvodů Slezská Ostrava, Moravská Ostrava a Přívoz,  Ostrava-Vítkovice, Mariánské hory a Hulváky, Radvanice a Bartovice a Ostrava-Poruba.  Problémy se koncentrují rovněž na těch ubytovnách a hotelových domech, kde žije početná skupina Romů - například Metalurg, Vítek a Hlubina na území obvodu Ostrava-Jih, ubytovny Sadová a Cihelní v centru a Ubytovna U Bundy ve Slezské Ostravě.

Jakýkoliv dlouhodobý úspěch realizace programu není možný bez výjimečné úrovně spolupráce všech zainteresovaných subjektů – Magistrátu města Ostravy, městských obvodů, nevládních organizací, Městské Policie Ostrava, Policie ČR, soukromých investorů, církevních organizací a rovněž státního zastupitelství a Úřadu vlády. Znalosti všech těchto partnerů a jejich dlouholeté zkušenosti z práce s cílovou skupinou jsou předpokladem pro přípravu kvalitního programu a jeho úspěšné naplňování. Dalším nezbytným předpokladem úspěchu programu je dosáhnout co nejvyšší míry aktivního zapojení obyvatel z vyloučených lokalit do jeho tvorby a realizace.


 

 K projektu Sociální inkluze Ostrava přinášíme vyjádření představitelů města a spolutvůrců programu

 


3. KONTAKTNÍ OSOBA

Bc. Denisa Wurstová

Magistrát města Ostravy, odbor sociálních věcí, zdravotnictví a vzdělanosti

adresa: Integrovaný dům, ul. 30. dubna 3130/2D, 730 81 Ostrava tel: M:+420 734 395 988, T: +420 599 444 680 e-mail: dwurstova@ostrava.cz


4. PUBLIKACE A DOKUMENTY

Statutární město Ostrava vydalo publikaci s názvem Sociální inkluze.

Publikaci si můžete stáhnout zde


 Dokumenty:

1. Projektový list Inkluze Ostrava

2. Program sociální inkluze Ostrava

3. Sociální inkluze Ostrava!!! – Aktualizovaný integrovaný program 2014+

4. Memorandum o spolupráci s ČR - Úřadem vlády, Agenturou pro sociální začleňování


Výsledek hodnocení nabídek předložených k realizaci Programu Inkluze Ostrava!!!

15. 5. 2012

V 1. výzvě ze dne 1. 2. 2012 (možnost předložení nabídek do 15. 3.) bylo předloženo celkem dvacet nabídek k realizaci Programu Inkluze Ostrava!!!

Všech dvacet nabídek bylo posuzováno ve dvou fázích hodnocení. Metodika hodnocení nabídek předložených k realizaci Programu Inkluze Ostrava!!! je dispozici zde.

V rámci tohoto hodnocení bylo stanoveno celkové pořadí podle počtu dosažených bodů v průběhu hodnocení s výsledkem:

1)   Předložené nabídky vyjadřovaly zájem o zařazení aktivit – které aktuálně realizují nebo plánují realizovat do budoucna - do Programu Inkluze, prokázaly jeho velmi dobrou znalost a schopnost reagovat na výzvy, které Program představuje. Všechny předložené nabídky byly zařazeny do Programu Inkluze s nabídkou konzultace projektových záměrů obsažených v podané nabídce před jejich předložením poskytovateli dotace. Podmínkou konzultace bude předložení prefinální verze projektu s definovanou cílovou skupinou, podrobně rozpracovanými projektovými aktivitami, rozpočtem a harmonogramem (platí i pro žádosti o dotaci mimo evropské zdroje). Na konzultaci a zapracování připomínek do žádosti navazuje vystavení potvrzení o souladu projektového záměru s Programem Inkluze Ostrava, které lze přiložit přímo k žádosti o finanční podporu. Proces je podrobně popsán v Kontinuální výzvě k realizaci Programu Inkluze, uvedené pod číslem 5 v obsahu této stránky.

2)   Pro pilotní ověření komplexního přístupu k řešení problematiky sociální inkluze byly vybrány nabídky předkladatelů Centrum sociálních služeb Ostrava, o.p.s. (s partnerem Bílý nosorožec, o.p.s) a CENTROM, o.s. (s partnery Společně – Jekhetane, o.s., Bílý nosorožec, o.p.s, Asociace TRIGON, RPG RE Commercial. s.r.o.. Sociální bydlení CENTROM, org.j.).

3)   Pro jednotlivé oblasti/pilíře Programu Inkluze Ostravy!!! byly vybrány nabídky, které obsahují kvalitně zpracované projektové záměry specificky zaměřené na určitou oblast problematiky.

Pilíř VZDĚLÁVÁNÍ:

Envi A. o.p.s., Rodinné a komunitní centrum Chaloupka o.s. s partnery, Divadlo loutek a partner, Občanské sdružení volání naděje, Společně - Jekhetane, o.s., Salesiánské středisko volného času Don Bosco, Vzájemné soužití, o.s., SMO – MO Mariánské Hory a Hulváky, Základní škola Ostrava-Zábřeh, Chrjukinova 12, přísp..org.

Pilíř ZAMĚSTNANOST:

POE, spol. s.r.o.

Pilíř BYDLENÍ:

Armáda spásy, Diecézní charita ostravsko-opavská, Charita Ostrava

Oblast PREVENCE KRIMINALITY:

Nová šance, Renarkon, o.p.s., MMO – odbor kultury a zdravotnictví, Sdružení pro probaci a mediaci v justici, o.s., Rozkoš bez rizika, Vzájemné soužití, o.s.


Výsledky hodnocení nabídek předložených k realizaci v rámci programu Sociální inkluze Ostrava v letech 2013 – 2014

6. 10. 2014

Po prvním předložení nabídek v březnu 2012 byly během let 2013-2014 na základě kontinuální výzvy předloženy další čtyři nabídky k partnerské spolupráci v rámci programu. Všechny nabídky byly zařazeny do programu Sociální inkluze Ostrava, a to schválením v Řídícím výboru.

Zařazení do pilířů:

Pilíř VZDĚLÁVÁNÍ:

ZŠ Gebauerova

Pilíř ZAMĚSTNANOST:

PRAPOS, občanské sdružení, SocioFactor s.r.o.

VZDĚLÁVÁNÍ, ZAMĚSTNANOST, BYDLENÍ

Společnost KASEA CZ s.r.o., jejímž partnerským subjektem je subjekt Centrum sociálních služeb Ostrava, o.p.s., je svým charakterem zahrnuta do realizace komplexního řešení zasahujícího do všech tří pilířů programu.


 

5. ARCHIV AKTUALIT

Výzva k navržení nových rodin do programu Sociální inkluze Ostrava – 3. etapa

20. 9. 2013

Vážení předkladatelé nabídek pro realizaci Programu Inkluze, obracíme se na Vás s prosbou o doporučení rodin pro 3. etapu realizace.

Na základě rozhodnutí Řídícího výboru SMO ze dne 16. 7. 2012 byly pro pilotní ověření komplexního přístupu (zajištění 3 pilířů – Zaměstnání, Bydlení, Vzdělávání) vybrány vyloučené lokality v těchto městských obvodech: 1) Moravská Ostrava a Přívoz 2) Mariánské Hory a Hulváky 3) Vítkovice 4) Radvanice a Bartovice

Vybraným rodinám, které mají trvalé bydliště ve vyloučené lokalitě v jednom z těchto obvodů, bude nabídnut podpis tzv. sociální smlouvy, která klientovi zajistí podporu města při řešení jeho pracovního uplatnění, získání dostatečné kvalifikace pro výkon povolání a řešení bytové problematiky. Principy sociální smlouvy, resp. povinnosti klienta lze shrnout v bodech následovně:

1) Dodržení všech podmínek uvedených ve Smlouvě o podnájmu (poskytnutí bytu třetí osobě, dodržování veřejného pořádku, neohrožování veřejného zdraví, péče o společné prostory v místě bydliště a veřejná prostranství v bezprostřední blízkosti místa bydliště, apod.); 2) Intenzivní spolupráce s neziskovými organizacemi, které působí v rámci programu a účast na všech aktivitách směřujících k integraci a zlepšení kvality života; 3) Participace na aktivitách směřujících ke zlepšení pozice klienta i osob žijících s ním ve společné domácnosti na trhu práce, aktivní hledání pracovního uplatnění a svědomité plnění pracovních povinností v případě získání zaměstnání; 4) Zajištění pravidelné školní docházky dětí, participace rodičů na procesu vzdělávání jejich dětí (spolupráce rodičů se vzdělávacími institucemi, domácí příprava, apod.); 5) Dodržování harmonogramu povinných očkování u svých nezletilých dětí. Nedodržení výše uvedeného je podnětem ke zrušení přidělení bytu a k zániku podnájmu.

Žádáme Vás proto o doporučení rodin majících trvalé bydliště v daných lokalitách, za něž jste ochotni se zaručit a stát se jejich „patrony“ v Programu, a to do 15. října 2013.

Formulář, který je nutný pro zařazení do výběrové řízení je na vyžádání u manažera projektů Bc. Denisy Wurstové, e-mail: dwurstova@ostrava.cz, tel. 599 444 680.


S náměstkem primátora Martinem Štěpánkem o dosavadním průběhu a změnách v projektu

Sociální inkluze Ostrava před koncem I. etapy

6. 9. 2013

rozhovor

V únoru 2011 město představilo dlouhodobý komplexní program Sociální inkluze Ostrava!!!, jehož cílem je zkvalitnění vzájemného soužití obyvatel města. V podmínkách Ostravy se jedná o práci s obyvateli takzvaných sociálně vyloučených lokalit, kterých je na území města čtrnáct. Uzavřeli s městem tzv. so¬ciální smlouvu, která upravuje především povinnosti účastníků programu (rekvalifikace, povinnost přijetí pracovního místa aj.). Program je ojedinělý v ČR, protože komplexně řeší problémy lidí různého věku a pracuje s rodinou jako celkem. Kromě kvalitnějšího bydlení se snaží vytipovaným lidem pomoci se zaměstnáním, vzděláváním nebo volným časem. Je rozvržen a etapizován do roku 2020. Obsahuje dvanáct integrovaných projektů, které pokrývají všechny cílové oblasti.

l Které nové aktivity na podporu sociálního začleňování chystáte?

„Chystáme zejména projekty v oblasti zaměstnanosti a vzdělávání. Rozbíhá se projekt Společně do školky. Děti se v něm spolu s rodiči připravují na zápis a nástup do mateřských škol, jsou zde posilovány rodičovské kompetence. Spolupracujeme s neziskovými organizacemi a vzdělávacími institucemi na rekvalifikačních kurzech pro členy rodin zapojených do programu. Rozšiřuje se spolupráce s úřadem práce, probíhají jednání se zástupci velkých zaměstnavatelů v Ostravě. V rámci programu už našlo zaměstnání sedm osob, několik dalších je v procesu rekvalifikace.“

l Jak hodnotíte dosavadní průběh programu sociální inkluze?

„Na únorové konferenci byl program zahájen se čtyřmi první rodinami, v nichž je osm dospělých a šest dětí. Bohužel jsme museli jednu rodinu z programu vyloučit. Důvodem bylo porušení so¬ciál¬ní smlouvy, kterou účastníci projektu s městem uzavírají. Muž totiž odmítl nabízenou práci, pracoval tzv. na černo. Rodina byla z programu vyřazena a musela vrátit i přidělený startovací byt. Chtěl bych zdůraznit, že jsme do programu nemohli jít s přesvědčením, že všechny rodiny budou napoprvé úspěšné. Zkušenosti ze zahraničí mluví jasně – jde o běh na dlouhou trať a nelze předpokládat, že program dokončí všichni, kteří stáli na startovní čáře.“

l Chystáte nějaká opatření nebo změny v programu?

„Program se více zaměří na práci s dětmi z dětských domovů, domů na půli cesty či matek-samoživitelek. Po prvních zkušenostech se město rozhodlo přeskupit pořadí priorit. Zájemci budou muset nejdříve podstoupit případné rekvalifikace, získat zaměstnání a teprve pak získají byt.“

l Kolik lidí plánujete do tohoto programu zařadit?

„Město má v plánu zařadit další rodiny do projektu ještě letos v září. Celkem pro letošek počítáme s účastí zhruba 50 lidí, na stejné množství by se mělo dostat i v příštím roce. Lidé by pod sociálním dohledem měli zůstat dva až tři roky. Zaměřili jsme se také na lidi, kteří odcházejí například z dětských domovů, potřebují pomoci v novém startu, když se postaví na vlastní nohy.“

l V čem spočívají největší úskalí při výběru rodin?

„Největší problém vidím v zadluženosti rodin. Pokud mají dluhy nad 100 tisíc, tak jim prakticky není pomoci. Nejsme schopni je vytáhnout ven. Jde o začarovaný kruh. Nedostanou byty u poskytovatelů, nepřipojí je na energie, je z toho exekuce. Sociální systém státu lidi nemotivuje k aktivnímu hledání zaměstnání. Sociální dávky nesmí být zadarmo, musí být podmíněny veřejně prospěšnou pracovní aktivitou účastníků.“

l Z jakých zdrojů je hrazen program sociální inkluze?

„Program Sociální inkluze Ostrava není zadarmo! Je hrazen z rozpočtu města Ostravy a Roma Education Fund. V novém programovacím období 2014–2020 město usiluje o širší finanční podporu ze strany EU v rámci přípravy operačních programů. V té souvislosti jsme v květnu prezentovali dosavadní výsledky projektu před zástupci kabinetů eurokomisařů pro zaměstnanost, sociální věci a pro regionální politiku, europoslanci, experty na oblast sociální politiky a diplomaty stálých zastoupení vybraných členských zemí EU. Program by měl být v budoucnu přínosem nejen pro Ostravu, ale také platformou pro širší mezinárodní spolupráci.“


Lidé lidem již pošesté

20. 5. 2013

Již šestý ročník tradiční akce Lidé lidem se konal ve čtvrtek 20. června na Masarykově náměstí v Ostravě. Představily se na něm organizace, které ve městě poskytují sociální služby a související aktivity. Součástí programu byly také nejrůznější taneční, hudební a divadelní představení v podání uživatelů sociálních služeb. Pořadatelé pro děti připravili interaktivní rukodělné dílny a workshopy, klauny, malování na obličej, laserovou střelnici, ukázky práce s terapeutickými psy a mnoho dalšího. Již podruhé se chystá projektový den pro žáky a studenty základních a středních škol. Akci pořádá Magistrát města Ostravy, odbor sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit, ve spolupráci s občanským sdružením Eko-info centrum Ostrava pod záštitou náměstka primátora Martina Štěpánka. Akce Lidé lidem je spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje.


Sociální inkluze: Zkušenosti a výhled na období 2014+

27.5.2013

V pondělí 27. května se konal seminář pod názvem Sociální inkluze: Zkušenosti a výhled na období 2014+, který pořádalo statutární město Ostrava a Regionální rada Moravskoslezsko. Hovořilo se především o problematice bydlení, vzdělávání a zaměstnání.

Hlavní náplní tohoto semináře je pohled Evropské komise a Světové banky na integrovaný přístup v oblasti sociální inkluze, sdílení zkušeností České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska. Seminář se také zaměřil na nové programovací období Evropské unie v letech 2014 až 2020. V hlavním přednáškovém bloku například hovořili Erich Unterwurzacher z Evropské komise, Katarína Maternová ze Světové banky nebo náměstek primátora Martin Štěpánek o programu Sociální inkluze Ostrava. Odpolední část se rozdělila do tří skupin (bydlení, vzdělávání, zaměstnávání), kde se diskutovalo o jednotlivých problematikách.

 


Ostrava v Bruselu

6. května 2013

Město Ostrava představilo 6. května v sídle Evropské komise v Bruselu „Sociální inkluzi Ostrava“, dlouhodobý program, jehož cílem je zkvalitnit soužití obyvatel. V našich podmínkách jde především o práci s obyvateli tzv. vyloučených lokalit. Představitelé města v čele s primátorem Petrem Kajnarem a náměstkem primátora Martinem Štěpánkem prezentovali dosavadní výsledky projektu před zástupci kabinetů eurokomisařů pro zaměstnanost a sociální věci a pro regionální politiku, europoslanci, experty na oblast sociální politiky a diplomaty stálých zastoupení vybraných členských zemí EU. Účastníci jednání se mimo jiné formou dokumentu seznámili s prvními čtyřmi rodinami zapojenými do projektu. Mohli sledovat proces jejich začleňování do společnosti. Předání bytu, přípravu na zaměstnání, vzdělávání ap. Na závěr programu návštěvy v Bruselu zástupci Ostravy absolvovali setkání s eurokomisařem pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění László Andorem.


Zahajovací konference programu se uskutečnila 1. února 2012 v zasedací síni Nové radnice za účasti primátora města Ostravy Petra Kajnara a náměstka primátora Martina Štěpánka, spolupracovníků a účastníků projektu a hostů.


Projekt Sociální inkluze Ostrava ve fázi ostrého startu

11. 2. 2013

Rok po úvodní konferenci dlouhodobého programu Sociální inkluze Ostrava (SIO) se v Radnici města Ostravy konala 11. února 2013 konference druhá. Ta po roce intenzívních příprav představuje ostrý start tohoto komplexního sociálního programu, jehož cílem je zkvalitnit vzájemné soužití všech obyvatel města. V podmínkách Ostravy se jedná především o práci s převážně obyvateli takzvaných vyloučených lokalit. Na pondělní konferenci, které se zúčastnil primátor města Petr Kajnar, náměstek primátora pro sociální práci Martin Štěpánek a zástupci městských obvodů, sociálních odborů, neziskových organizací i dalších partnerů Programu, byly rovněž prvním čtyřem vybraným rodinám slavnostně předány klíče od bytů. Program Sociální inkluze Ostrava je rozvržen a etapizován do roku 2020. Obsahuje 12 integrovaných projektů, které provázaně pokrývají všechny cílové oblasti. Nositelé jej stavějí na třech základních pilířích, kterými jsou zaměstnanost, vzdělání a bydlení. „Hlavní devizou tohoto zatím v České republice ojedinělého projektu je komplexnost pojednání této problematiky. Současně řeší jak vzdělání dětí, práci pro dospělé, tak volný čas i bydlení. Úspěšnost projektu vidím také v jeho dlouhodobosti. Podle dosavadních zkušeností jen při systematické a mnoho let trvající práci řady subjektů může přinést trvalý efekt,“ řekl primátor Ostravy Petr Kajnar. Partnery dlouhodobé spolupráce na projektu jsou neziskové organizace, městské obvody, městská i republiková policie, soukromý sektor, státní zastupitelství i Úřad vlády ČR. Rodiny do programu navrhují městské obvody a neziskové organizace, které se stávají patrony rodin a zároveň garanty toho, že rodiny budou plnit povinnosti, které jim ze zařazení do programu vyplývají, například docházku dětí do školy, jejich očkování, aktivní zájem o zaměstnání a podobně. V první fázi jsou do programu zařazeny čtyři rodiny, čítající celkem 8 dospělých a 6 dětí: • V městském obvodě Moravská Ostrava a Přívoz byl byt na Hlučínské 64 přidělen rodině Jana Kotlára. Rodinu doporučily městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz a Armáda spásy. • V městském obvodě Vítkovice byly přiděleny dva byty. Byt na Tavičské 34/1 byl přidělen rodině Vojtěcha Dudy. Rodinu doporučili městský obvod Vítkovice a CENTROM; byt na Sirotčí 43/10 byl přidělen Nikole Dirové a Juanu Loresovi. Rodinu doporučili městský obvod Vítkovice a CENTROM. • V městském obvodě Radvanice a Bartovice byl byt na Pátově 656/4 přidělen rodině Jana Leška. Rodinu doporučil CENTROM Radvanice. V posledních týdnech byly rodinám nabídnuty pracovní kurzy, zaměřené například na získání dovedností v oblasti drobných bytových oprav. Na úpravě některých bytů se jejich noví obyvatelé sami podíleli. „Věřím, že jsme společně připravili start našeho programu se zodpovědností tak, aby už první kroky vedly k postupnému cíli, kterým je především řešení romské problematiky a problematiky dalších obyvatel ohrožených sociálním vyloučením. Program by měl pomoci nejen Ostravě, ale také se stát platformou pro širší mezinárodní spolupráci při řešení této problematiky,” řekl náměstek primátora Martin Štěpánek. „Půjde o dlouhodobý proces, ale věřím, že společně s partnery programu můžeme dosáhnout úspěchu.“

 


Pozvánka na konferenci k programu „Sociální inkluze Ostrava“

Kdy: dne 11. 2.2013 v 13  hod.

Kde: budova Nové radnice, místnost č. 306

Hlavním smyslem a obsahem  programu „Sociální inkluze Ostrava“ je začleňování  osob sociálně vyloučených (nebo sociálním vyloučením ohrožených) do většinové společnosti pod heslem „Lepší život s rodinou – lepší soužití s většinou

Program jednání:

12:00 – 13:00 – Coffee break, občerstvení

13:00 – 14:30 – Program konference:

1) Úvod – tisková mluvčí SMO Andrea Vojkovská;  zdravice primátora SMO Petra Kajnara

2)  Další postup: Informace náměstka primátora Martina Štěpánka o průběhu prvního roku programu „Sociální inkluze Ostrava“

  • Vystoupení zástupců městských obvodů, partnerů a zaměstnavatelů zapojených do programu „Sociální inkluze Ostrava“ (Inkluze z různých úhlů pohledu)
  • Společensko-ekonomická analýza vybraných sociálně vyloučených lokalit Ostravy (společenská charakteristika situace – kulturní a sociální východiska a přístupy, finanční rozměr řešené problematiky)
  • Představení prvních čtyř rodin zapojených do programu
  • Informace o absolvování přípravných kurzů (kurz jednání s médii  a přípravný kurz k získání dovedností v oblasti drobných bytových oprav)
  • Informace o podpisech Smluv o podnájmu a Sociálních smluv
  • Slavnostní předání klíčů od nových bytů zástupcům rodin

3) Diskuse

14:30 – 15:00

  • Tisková konference v místnosti č. 306a
  • Neformální setkání s občerstvením

4) Prohlídka bytů prvních rodin zapojených do programu „Sociální inkluze Ostrava“

5) Závěr

Srdečně Vás zve náměstek primátora Ing. Martin Štěpánek, Ph.D.


Přípravy programu Inkluze Ostrava!!! jdou do finále, ostrý start je naplánován na 1. 1. 2013

11. 12. 2012

Statutární město Ostrava (SMO) na počátku letošního roku zahájilo rozsáhlý a dlouhodobý program nazvaný Inkluze Ostrava!!!, jehož cílem je prostřednictvím partnerů nabídnout zajištění bydlení a dalších doprovodných služeb rodinám v těžké životní situaci. Aktivity jsou realizovány organizacemi zapojenými do tohoto programu ve spolupráci s městem Ostravou a směřují ke zlepšení kvality života obyvatel města ze sociálně vyloučených lokalit v oblasti bydlení, zaměstnanosti a vzdělání a k jejich začlenění do běžného života společnosti.  Program byl poprvé představen veřejnosti v únoru 2012 a těsně před koncem roku je možno konstatovat:

Přípravy vrcholí, na Nový rok jsme připraveni vystartovat naostro!

„Na zářijové konferenci Integrovaného operačního programu v Ostravě jsme představili časový harmonogram akcí plánovaných do konce roku,“ říká náměstek primátora města Ostravy Martin Štěpánek.  „Ten se nám daří plnit. Prvním krokem bylo do konce letošního roku vybrat několik konkrétních rodin, které pak zapojíme do dlouhodobého programu Inkluze.  Program předpokládá intenzivní spolupráci vybraných klientů s městem a městskými obvody, ale také s vybranými partnery programu – řadou nevládních organizací, zabývajících se sociální problematikou (Centrom, Centrum sociálních služeb Ostrava a další), a také s městskou i republikovou policií.“

Základní podmínkou úspěšného fungování je, jak dosvědčují zkušenosti např. z hlavního města Španělska Madridu, aktivní a intenzivní zapojení samotných klientů do programu a jeho dalšího rozvíjení.  Pravidla takovéto spolupráce jsou zakotveny ve dvou dokumentech, které oslovené rodiny podepíší společně s druhou smluvní stranou, kterou je Statutární město Ostrava (Sociální smlouva), respektive nezisková organizace, která klienty do programu doporučila (Smlouva o pronájmu).

Jednání s rodinami

Dne 22. listopadu 2012 ve 14 hodin proběhlo v budově Integrovaného domu jednání s vybranými rodinami a jejich „patrony“ z řad neziskových organizací a městských obvodů.  Vybraným rodinám byl program Inkluze Ostrava!!! představen a vysvětlen, zároveň jim byly předány informace k oběma smlouvám a jejich vzory předány k prostudování.

Sociální smlouva, uzavíraná mezi SMO a klientem, znamená, že klientovi bude poskytnut sociální byt, který bude klient užívat za podmínky dodržování řady pravidel. Město rovněž vytvoří podmínky, které zajistí zaměstnání dospělým členům rodiny a dětem mimoškolní aktivity a pomoc s řádnou školní přípravou.

„Klienty smlouva zavazuje k důslednému dodržování pravidel aktivního podílení se na programu,“ zdůrazňuje náměstek Štěpánek. „Mimo jiné budou muset aktivně spolupracovat s neziskovými organizacemi, které působí v rámci programu a účastnit se všech aktivit směřujících ke zlepšení kvality života rodiny, aktivně hledat pracovní uplatnění a svědomitě plnit pracovní povinnosti v případě získání zaměstnání, budou muset zajistit pravidelnou školní docházku dětí, spolupracovat se školou, zajistit povinná očkování u svých nezletilých dětí, dodržovat všechny podmínky uvedené ve Smlouvě o pronájmu. V neposlední řadě jde o to, aby se do programu aktivně zapojili opravdu všichni členové domácnosti,“ říká Martin Štěpánek.

Na Sociální smlouvu navazuje Smlouva o podnájmu, kterou uzavírá s klientem organizace, která jej do programu doporučila. Podnájem je sjednán na dobu jednoho roku s tím, že může být tato lhůta prodloužena o další rok. Celé nájemné (i s vodou, topením, atd.) bude rodina platit měsíčně, a to neziskové organizaci, se kterou uzavřela smlouvu.  Klient se při podpisu zavazuje dodržovat všechna nastavená pravidla.

Podmínky pro obě strany

„Byt je povinen používat pouze k bydlení a pochopitelně v něm nesmí provádět jakoukoliv nelegální činnost,“ říká náměstek primátora Martin Štěpánek. „Z naší strany může dojít k ukončení podnájmu, pokud například rodina užívá byt v rozporu se smlouvou, neužívá jej k bydlení nebo přenechá k užívání někomu jinému. Dále pokud je opakovaně porušován noční klid, v bytě je provozována nelegální činnost, nebo nastane prodleva v zaplacení nájemného delší než jeden měsíc.“

Klienti sami mohou v patnáctidenní lhůtě odstoupit od smlouvy i bez udání důvodu. Smlouva může zaniknout dohodou nebo uplynutím sjednané doby, tedy jednoho nebo dvou let. Po ukončení nájmu budou veškeré přeplatky a nedoplatky zaplaceny do předem sjednané doby.  Byt bude navrácen neziskové organizaci vymalovaný a ve stavu v jakém byl klientovi předán. V současné předstartovní fázi programu Inkluze Ostrava!!!  měli patroni možnost potvrdit zájem rodin o kurzy a rovněž souhlas se zapojením do programu do 5. 12. 2012 na e-mailovou adresu socialni.inkluze@ostrava.cz.

„Program Inkluze Ostrava nahlíží za horizont roku 2014 a je připraven na mnohem větší komplexnost přístupu, těsnější provázání ‚tvrdých‘ projektů s ‚měkkými‘ tak, abychom dosáhli opravdu maximální intenzity a efektivity účinku na zapojené rodiny a celé lokality, v nichž žijí,“ uzavírá náměstek Štěpánek. „Věříme, že bude významným přínosem nejen pro Ostravu, ale stane se také součástí platformy pro širší mezinárodní spolupráci při řešení sociální problematiky.“

Žádost o doporučení rodin pro 1. fázi realizace

Vážení předkladatelé nabídek pro realizaci Programu Inkluze, obracíme se na Vás s prosbou o doporučení rodin pro 1. fázi realizace.

Na základě rozhodnutí Řídícího výboru SMO ze dne 16. 7. 2012 byly pro pilotní ověření komplexního přístupu (zajištění 3 pilířů – Zaměstnání, Bydlení, Vzdělávání) vybrány vyloučené lokality v těchto městských obvodech:

1) Moravská Ostrava a Přívoz 2) Mariánské Hory a Hulváky 3) Vítkovice 4) Radvanice a Bartovice

Vybraným rodinám, které mají trvalé bydliště ve vyloučené lokalitě v jednom z těchto obvodů, bude nabídnut podpis tzv. sociální smlouvy, která klientovi zajistí podporu města při řešení jeho pracovního uplatnění, získání dostatečné kvalifikace pro výkon povolání a řešení bytové problematiky. Principy sociální smlouvy, resp. povinnosti klienta lze shrnout v bodech následovně:

1)      Dodržení všech podmínek uvedených ve Smlouvě o pronájmu (poskytnutí bytu třetí osobě, dodržování veřejného pořádku, neohrožování veřejného zdraví, péče o společné prostory v místě bydliště a veřejná prostranství v bezprostřední blízkosti místa bydliště, apod.);

2)      Intenzivní spolupráce s neziskovými organizacemi, které působí v rámci programu a účast na všech aktivitách směřujících k integraci a zlepšení kvality života;

3)      Participace na aktivitách směřujících ke zlepšení pozice klienta i osob žijících s ním ve společné domácnosti na trhu práce, aktivní hledání pracovního uplatnění a svědomité plnění pracovních povinností v případě získání zaměstnání;

4)      Zajištění pravidelné školní docházky dětí, participace rodičů na procesu vzdělávání jejich dětí (spolupráce rodičů se vzdělávacími institucemi, domácí příprava, apod.);

5)      Dodržování harmonogramu povinných očkování u svých nezletilých dětí. 

Nedodržení výše uvedeného je podnětem ke zrušení přidělení bytu a k zániku podnájmu.

Sociální smlouva zakládá vícestranný vztah, kdy subjekt, který rodinu doporučil, nese společenskou odpovědnost za řádné plnění podmínek smlouvy klientem.

Žádáme Vás proto o doporučení až tří konkrétních rodin majících trvalé bydliště v daných lokalitách, za něž jste ochotni se zaručit a stát se jejich „patrony“ v Programu.

Požadovaná struktura informace:

1)      Adresa trvalého bydliště rodiny 2)      Složení rodiny – počet členů rodiny, jejich věk, dosažené vzdělání, příp. zaměstnání 3)      Které služby jsou aktuálně rodině poskytovány (s důrazem na problematiku zaměstnávání, vzdělávání, bydlení)? 4)      Jak dlouho organizace s klientem pracuje (délka zkušenosti)? 5)      Jaké služby v rámci 3 pilířů Inkluze (zaměstnání, vzdělávání, bydlení) zůstavují u vybrané rodiny aktuálně nepokryty? 6)      Zdůvodnění výběru rodiny a potřebnosti zařazení do pilotu komplexního přístupu v rámci Programu Inkluze.

Návrhy rodin a jejich specifikaci prosím zasílejte do 20. 8. 2012 elektronicky s požadavkem na potvrzení o doručení na adresu manažera projektu:

Ing. Kateřina Kajtová (kkajtova@ostrava.cz), v kopii na externího konzultanta (homolova@rpic-vip.cz). Příjem e-mailu Vám bude vždy písemně potvrzen.

Rádi bychom Vám zároveň připomněli, že mimo pilotáže komplexního přístupu k řešení problematiky ve vybraných lokalitách, vydává MMO potvrzení o souladu projektového záměru připraveného k předložení ve standartních výzvách v rámci tohoto programovacího období evropských fondu a dalších dotačních titulů s Programem Sociální Inkluze Ostrava!!!, které může přispět k pozitivnímu hodnocení předložené projektu. Součástí podpory MMO je možnost konzultace rozpracovaného projektového záměru s cílem dosáhnout co nejvyšší kvality předkládaných projektů.

V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat manažera projektu.