Ukazatele zdravotního stavu obyvatel
Standardizovaná úmrtnost (SDR)
Co je standardizovaná úmrtnost? Teoretická intenzita úmrtnosti (na sto tisíc osob) reálné populace s určitým věkově specifickým profilem úmrtnosti – předpokládá se věková struktura populace odpovídající tzv. evropskému standardu. Je počítána metodou přímé standardizace.
Hodnota SDR vykazuje od roku 1999 dlouhodobě klesající, tedy pozitivní trend – v Ostravě, v Moravskoslezském kraji (MSK) i v celé České republice. Hodnoty SDR v Ostravě i v kraji jsou však stále vyšší než průměr ČR. Platí to zejména u mužské části populace, kde lze pozorovat poměrně výrazný rozdíl. U ženské části populace v Ostravě dochází od roku 2010 k pozvolnému nárůstu.
Zatímco hodnota standardizované úmrtnosti na choroby dýchací soustavy z dlouhodobého hlediska v Ostravě i v MSK pozitivně mírně klesá, v ČR se naopak jedná o trend mírně rostoucí. Přesto jsou hodnoty SDR v Ostravě i v kraji stále vyšší než celorepublikový průměr. Opět to platí zejména u mužské části populace, kde lze pozorovat poměrně nevyrovnaný vývoj. U ženské části populace lze trend charakterizovat jako setrvalý – ovšem v letech 2005 až 2008 byla situace v kraji příznivější než v celé republice.
Hodnota standardizované úmrtnosti na nemoci oběhové soustavy vykazuje od roku 1999 v Ostravě, kraji i celé ČR neustálý pokles. Tyto hodnoty jsou v Ostravě i v kraji vesměs vyšší než celorepublikový průměr. Platí to zejména u mužské části populace, přičemž Ostrava je na tom o něco lépe. U ženské části populace je SDR z dlouhodobého hlediska již téměř srovnatelná s průměrnou úrovní ČR.
V případě standardizované úmrtnosti na nádorová onemocnění zaznamenáváme z dlouhodobého hlediska taktéž mírný pokles – výraznější je u mužské části populace. V Ostravě však dochází od roku 2009 k určitému nárůstu. U ženské části populace je od roku 2002 situace celého kraje a ČR srovnatelná, Ostrava však vykazuje hodnoty o něco vyšší (s největším rozdílem v roce 2005).
Úmrtnost na zhoubné novotvary dýchacího ústrojí je u mužů v Moravskoslezském kraji mírně vyšší než v celé republice. Ostrava, kde je úmrtnost rovněž vyšší než v ČR, vykazuje poněkud nevyrovnaný průběh. Z dlouhodobého pohledu se však situace vyvíjí pozitivně – zaznamenáváme pokles. U ženské části populace v Ostravě i v kraji je úmrtnost srovnatelná s celorepublikovým průměrem, tendence je ale nepříznivá: pozvolna narůstá.
Střední délka života
Co je střední délka života? Střední hodnota počtu let zbývajících do smrti x-letému člověku za předpokladu zachování úmrtnosti z období výpočtu (při narození x = 0); střední délka života se za kraje počítá za období dvou let (předchozí a uvedený).
Střední délka života má v České republice i v Moravskoslezském kraji – včetně Ostravy – rostoucí, čili pozitivní vývoj. V ČR se střední délka života od roku 2000 prodloužila u mužů o 3,0 roku na 74,7 roku, u žen o 2,4 roku na 80,7 roku.
V kraji dosáhla u mužů 72,7 roku (nárůst o 2,6 roku), u žen 79,9 roku (nárůst o 2,1 roku). Střední délka života je ale v Ostravě i v kraji stále nižší než činí průměr ČR. Opět to platí hlavně u mužské části populace, u žen je v tomto období trend spíše setrvalý.
Kojenecká a novorozenecká úmrtnost
Co je kojenecká úmrtnost? Počet zemřelých do jednoho roku věku připadající na tisíc živě narozených dětí.
Co je novorozenecká úmrtnost? Počet zemřelých do 28 dnů života na tisíc živě narozených dětí.
Kojenecká a novorozenecká úmrtnost vykazují od roku 1999 v Ostravě, v kraji i v celé republice pozitivní – tedy sestupnou tendenci. Meziroční situace v Ostravě a v kraji však vzhledem k malým počtům případů vykazuje velmi nevyrovnaný průběh.
Incidence
Co je incidence? Výskyt, počet nových případů onemocnění na sto tisíc obyvatel evropské populace.
Výskyt zhoubných nádorů dýchacího ústrojí potvrzuje situaci popsanou u standardizované úmrtnosti na tento typ onemocnění. U mužů v kraji je od roku 2004 srovnatelná nebo mírně nižší než v ČR. Ostrava vykazuje poněkud nevyrovnaný průběh. Z dlouhodobého pohledu se situace vyvíjí pozitivně, zaznamenáváme pokles. Naopak u ženské části populace je v Ostravě, v kraji i v celé republice tendence nepříznivá – počet nemocných s touto diagnózou pozvolna narůstá.
Léčení alergici
Graf "Počet léčených pacientů alergologie" přináší údaje o celkovém počtu ambulantních pacientů alergologie (podle ÚZIS), kteří byli alespoň jedenkrát za sledovaný rok ošetření (tj. počet prvních ošetření/vyšetření v roce; každý pacient je započítán pouze jedenkrát). Údaje jsou přepočteny na deset tisíc obyvatel.
Léčení astmatici
Celkový počet pacientů (podle ÚZIS) dispenzarizovaných na odděleních alergologie pro astma bronchiale. Jde o pacienty, kteří jsou pod stálým lékařským dohledem (přepočteno na deset tisíc obyvatel).