Téměř 100 milionů korun na podporu dobrovolných hasičů

24. 8. 2018. Na území města Ostravy funguje celkem dvacet dva sborů dobrovolných hasičů. K závěru se blíží modernizace vozových parků jednotek, která byla zahájena v roce 2015. Moderními dopravními automobily v současné době disponuje již 21 z celkového počtu 22 jednotek. Na podporu dobrovolných hasičů bylo z ostravského rozpočtu v letech 2015 – 2018 uvolněno téměř 100 milionů korun.

V pátek 24. srpna si z rukou ostravského primátora Tomáše Macury a ředitele HZS MSK Vladimíra Vlčka převzaly sbory dobrovolných hasičů z Koblova, Martinova, Muglinova a Třebovic klíče od čtyř nových dopravních automobilů. Jedná se o speciální modely postavené na podvozku Mercedes-Benz Sprinter 4×4, které slouží k přepravě devíti osob a požárního vybavení k zásahům. Vozidla jsou vybavena přenosnou stříkačkou, průtokovým navijákem s vysokotlakou hadicí, vysokotlakým zařízením s nádrží, kalovým čerpadlem, lanovým navijákem, speciálními světlomety a další hasičskou technikou.  Čtyři automobily byly pořízeny za celkovou částku 15,97 milionu korun. Z celkové sumy uhradilo město Ostrava ze svého rozpočtu 13,27 milionu korun, zbývající část tvoří dotace Ministerstva vnitra (1,8 milionu korun) a Moravskoslezského kraje (900 tisíc korun). Jeden automobil včetně vybavení stojí 3 991 790 Kč.

„Tato investice je součástí předem deklarovaného záměru obnovit v rámci tohoto volebního období dopravní automobily ve všech 22 ostravských jednotkách. Sedmnáct kusů bylo pořízeno již v roce 2015 s využitím prostředků ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu. Na poslední dvaadvacátý dopravní automobil určený pro dobrovolné hasiče v Proskovicích je již připravena veřejná zakázka. Na jeho pořízení přispějí dotacemi Ministerstvo vnitra ČR, Moravskoslezský kraj a schválili jsme také financování z rozpočtu města. Záměr tedy bude splněn na 100 %. Podíl města na financování nákupu automobilů pro dobrovolné hasiče tak v tomto volebním období dosáhne 16,6 milionu korun,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Kromě nákupu nové dopravní techniky byly v období let 2015 – 2018 splněny a překročeny záměry rekonstrukce původních, resp. výstavby nových hasičských zbrojnic dobrovolných hasičů. Zatímco původní plán počítal s rekonstrukcí nebo zahájením výstavby 5 hasičských zbrojnic z celkového počtu 22, realita je taková, že z plánovaných pěti se modernizace týká třinácti zbrojnic. Aktuálně je těsně před dokončením rekonstrukce zbrojnice v Michálkovicích a Krásném Poli, ve středu 22. srpna začala výstavba zcela nové zbrojnice v Pustkovci. Podíl financování města na těchto akcích dosáhne za období 2015 – 2018 částky 65,5 milionu korun.

„Z rozpočtu města ve zvýšené míře podporujeme akceschopnost jednotek dobrovolných hasičů. Rekonstruujeme a modernizujeme jejich zbrojnice,  měníme staré automobily za nové.  Každoroční příspěvek na jejich fungování je 3,2 milionu, za čtyři roky to je 12,8 milionu korun. Pokud tedy sečteme všechny jednotlivé položky, dostaneme se k částce 94,9 milionu korun za poslední čtyři roky. Je jisté, že město v tomto volebním období významně přispělo k zlepšení podmínek pro jejich fungování. A to je pouze podpora dobrovolných hasičů, další peníze z rozpočtu města získaly profesionální jednotky. Jsem přesvědčen o tom, že podpora bezpečnostních složek na území města je nadstandardní,“ dodal ostravský primátor Tomáš Macura.

Doplnění k výbavě dopravních automobilů:

Vůz Mercedes Benz, který byl předán dalším čtyřem jednotkám dobrovolných hasičů, je vybaven plovoucím čerpadlem Niagara o výkonu 1 200 litrů za minutu, má rozdělovač s kulovými uzávěry, sběrač, sací koš. Nechybí ani motorová řetězová pila, dřevorubecké klíny a obracecí lopatka, prodlužovací kabel 230 V a dva halogenové reflektory se stativy. Ve vybavení auta je také ženijní nářadí, přenosné hasicí přístroje, sekery a páteřová deska s fixační sadou. Na horní plošině vozidla jsou uloženy tři díly nastavovacího žebříku, přejezdové můstky, trhací hák, sací hadice ke kalovému čerpadlu i k přenosné stříkačce.

Mercedes-Benz Sprinter DA 15–L2T je dlouhý 7, 56 metru, široký 1,99 metru a vysoký 3,1 metru. Provozní hmotnost vozu je 4 325 kilogramů.