Ostrava znovu ušetří miliony díky elektronickým aukcím

2. 9. 2015. Přes 7 milionů korun ušetří město Ostrava na dodávkách zemního plynu, dalších 7 milionů díky vysoutěženým dodávkám elektřiny. Vítěze obou veřejných zakázek schválila rada města.

Nově vysoutěžené ceny na rok 2016 jsou nad očekávání velmi nízké. Atakují ty z roku 2011, kdy se ceny za dodávku zemního plynu pohybovaly pod hranicí 600 Kč/MWh. Pro zapojené organizace města to znamená v příštím roce nemalou finanční úsporu,“ řekl náměstek primátora Radim Babinec, který má ve svém resortu mimo jiné systém sdružených nákupů.

Do centralizovaného zadávání se zapojilo 138 zadavatelů z řad městských obvodů, příspěvkových organizací a obchodních společností města. Vítězem e-aukce na dodávky zemního plynu se stala společnost Europe Easy Energy a. s.

Od minulých soutěží se ta letošní lišila navýšením objemu nákupu zemního plynu takřka na dvojnásobek celkové dočasné spotřeby zemního plynu. Důvodem navýšení objemu je nahrazení stávajících dieselových autobusů novými autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), které brzy uvede do provozu Dopravní podnik Ostrava, a. s.

Neméně úspěšnou elektronickou aukcí v minulém měsíci byla také e-aukce na dodávku elektrické energie. Město Ostrava díky ní ušetří na elektřině v příštím roce obdobně jako na zemním plynu, tj. přes 7 milionů korun. Vítězným dodavatelem I. a III. části této veřejné zakázky se stala společnost Amper Market, a. s., II. část veřejné zakázky vyhrála společnost ENWOX ENERGY s. r. o.

Tyto dvě významné veřejné zakázky byly zrealizovány v rámci projektu Systém sdružených nákupů statutárního města Ostrava, který městu šetří desítky milionů korun ročně nejen na nákupu energií, ale také na dalších službách a zboží každodenní spotřeby. Poskytovatelem systému je společnost eCENTRE, a. s., která má dlouholeté zkušenosti s realizací elektronických výběrových řízení a optimalizaci nákupních procesů.

Statutární město Ostrava využívá Systém sdružených nákupů již od roku 2010. Od té doby se podařilo městu při objemu nákupů větším než 2 miliardy korun ušetřit přes 432 milionů korun, které zůstávají v rozpočtech zapojených organizací. Celkový zisk města v projektu je pak 316,14 milionů korun.

Čísla v rámci projektu Systém sdružených nákupů

Dosažená úspora:                                                                           432,52 milionů korun
Zisk SSN:                                                                                        316,14 milionů korun
Objem nákupů realizovaných přes el. výběrová řízení:                 2 322,21 milionů korun
Počet realizovaných aukcí od počátku projektu:                               1 494 aukcí

Čísla v rámci veřejné zakázky na dodávku zemního plynu pro rok 2016

Soutěžený objem:                                                                             92 milionů korun
Počet organizací:                                                                            138
Počet odběrných míst:                                                                    429
Počet uchazečů:                                                                                 5
Doba trvání aukce:                                                                             1 hod. 15 min.

Čísla v rámci veřejné zakázky na dodávku elektrické energie pro rok 2016

Soutěžený objem:                                                                             62 milionů korun
Počet organizací:                                                                            167
Počet odběrných míst:                                                                 2 130
Počet uchazečů:                                                                               10
Doba trvání aukce:                                                                           55 min.