Ostrava vybrala novou ředitelku Divadla loutek Ostrava

30/5 2023

Divadlo po dvaceti letech opouští dosavadní ředitelka Jarmila Hájková, která divadlo vedla od roku 1991 s dvouletou pauzou. Nového manažera město začalo hledat poté, co paní ředitelka avizovala své rozhodnutí pozici opustit. Scénu založilo jedenáct zakladatelů v roce 1953, divadlo tak v letošním roce slaví 70. výročí existence.

Ostrava vybrala novou ředitelku Divadla loutek Ostrava

Alena Punčochářová s primátorem Janem Dohnalem a jeho náměstkyní Lucií Baránkovou Vilamovou. Foto: MMO

Zásadním zlomem v historii divadla byl jeho přesun na Černou louku na konci devadesátých let. Největší proměnou prošlo právě v novém tisíciletí, kdy pod vedením Jarmily Hájkové k stávající budově na Černé louce přibyla i nová alternativní scéna, jejíž součástí je venkovní amfiteátr a pohádkový orloj. Divadlo je pořadatelem mezinárodního loutkařského festivalu Spectaculo Interesse, který v Ostravě opět nabídne nezajímavější loutkářské počiny.

Divadlo loutek Ostrava je významnou scénou s kvalitní dramaturgií především pro rodiny s dětmi. Kromě úspěchů, které se svou tvorbou slaví u nás i v zahraničí, se divadlo věnuje i velmi důležité edukaci a práci s dětmi ve spolupráci s odbornými lektory a spolkem Theatr Ludem. Pod vedením paní ředitelky Jarmily Hájkové si divadlo drželo skvělou úroveň. Velmi děkuji za její dosavadní dlouholeté působení, obětavou práci a neutuchající nadšení,“ konstatovala náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.

Alena Punčochářová zvítězila v konkurenci tří uchazečů, kteří postoupili do druhého kola výběrového řízení před komisi. V té usedli jak zástupci města a komise kultury rady města, tak externí odborníci: umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka, David Janošek a ředitel divadla Minor, Zdeněk Pecháček.

Do funkce ředitelky Divadla loutek Ostrava nastoupí dlouholetá ostravská divadelní manažerka Alena Punčochářová k 1. červenci 2023. Od roku 2014 působila v Divadle Petra Bezruče, a to na pozicích produkční, tajemnice uměleckého provozu a od roku 2021 jako provozní ředitelka divadla. Manažersky se podílela na ostravském festivalu Dream Factory Ostrava, v minulosti působila také v Národním divadle moravskoslezském.

Koncepce strategie Divadla loutek Ostrava vítězné kandidátky Aleny Punčochářové ke stažení zde.