Město si váží svých talentů

16/3 2019

Město Ostrava v letošním roce podpoří dotacemi oblast vzdělávání celkem 55 miliony korun. Částka je v porovnání s rokem 2015 vyšší o více než třetinu. Dotace jsou určeny do tří kategorií oblastí vzdělávání. Ta první podporuje výukové, mezinárodní a zájmové aktivity všech vzdělávacích stupňů škol a také akce v oblasti školství. Druhá se zabývá podporou výuky cizích jazyků a bilingvní výuky a třetí je program na podporu vzdělávání zejména v oblasti technických a přírodních věd a talent managementu. 

Město si váží svých talentů

Za čtyři roky fungování tohoto programu město podpořilo celkem 184 projektů částkou 170 milionů korun. Foto: Lukáš Kaboň

Nejmladším dotačním programem z této oblasti je podpora vzdělávání zejména v oblasti technických a přírodních věd a talent managementu. Do čtvrtého ročníku programu zaslalo přihlášku 78 subjektů.  Žadatelé před komisí rady města pro vzdělávání, vědu a výzkum obhajovali své projektové záměry. Zastupitelé města následně na základě návrhu komise rozhodli o spolufinancování 52 projektů v celkové výši 40 milionů korun. Podpořena bude práce koordinátorů nadání ve školách, vzdělávání pedagogů v oblasti podpory nadání, atraktivní vzdělávací programy, exkurze a stáže pro žáky, návštěvy odborníků z praxe ve školách nebo vznik talent center.

V oblasti rozvoje technického vzdělávání získaly podporu velice oblíbené pro školy bezplatné interaktivní výukové programy v Malém a Velkém světě techniky, dále projekty škol s badatelskou výukou, robotikou, aplikací experimentů a pokusů, popularizace vědy prostřednictvím Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. S realizací projektů souvisí také vybavení škol moderními pomůckami. Finančně bude podpořen rozvoj studijních programů, jejichž absolventi chybí na trhu práce. Příkladem je obor Ortoticko-protetický technik.

„Za čtyři roky fungování tohoto programu město podpořilo celkem 184 projektů částkou 170 milionů korun. Mezi podpořené projekty patří například výuka v anglickém jazyce na Lékařské fakultě, bezplatné interaktivní výukové programy v Dolní oblasti Vítkovice, také centrum individuální péče o talenty Proxima, dobře fungující síť koordinátorů nadání nebo tři nově vzniklá certifikovaná talent centra. Ostrava se podporou těchto projektů postupně stává líhní technických talentů, vyhledává je, podporuje a vytváří jim podmínky pro jejich rozvoj.  Jsem přesvědčena o tom, že je to ta správná cesta, která nás dovede k centru prvotřídního vzdělávání s  podmínkami pro mimořádné talenty,“ řekla náměstkyně Andrea Hoffmannová.

Ve druhém dotačním programu, který podporuje výukové, mezinárodní a zájmové aktivity všech vzdělávacích stupňů škol a akce v oblasti školství reprezentující město Ostrava, získalo dotaci 119 projektů v celkové výši 7,3 milionu korun. Spolufinancovány z něj budou velké tradiční akce např. Ostravský veletrh fiktivních firem, soutěž v gastro oboru AHOL CUP, Studentské anglické divadlo, ale i nové projekty Z lavic k vodě, Cizojazyčná knihovna, Myslet divadlo, Přátelství hranicemi nekončí apod.

Do třetího dotačního programu, kterým město již 11 let finančně podporuje rozvoj výuky cizích jazyků a bilingvní výuku, mohou školy žádosti posílat ve druhé polovině dubna.  V současné době se na území města bilingvně vyučuje na 25 školách. Z programu je dále podporována příprava žáků na mezinárodní jazykové zkoušky, zvyšování kompetencí vyučujících a to jak v oblasti jazykových znalostí, tak v oblasti metodiky a didaktiky. Hrazeny jsou také náklady na výuku jazyků rodilými mluvčími. Každoročně je prostřednictvím tohoto programu školám poskytnuta dotace ve výši 8 milionů korun. V březnu zastupitelé schválili zásady programu a školy si do něj mohou podat přihlášku od 15. do 30. dubna.

Vyhlášený program na podporu rozvoje výuky cizích jazyků a přehled všech podpořených projektů v jednotlivých programech najdete zde:

https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/skolstvi-a-sportu/informace-o-poskytovani-peneznich-prostredku-z-rozpoctu-smo/skolstvi