Hřbitovy z pohledu člověka na vozíčku

24/7 2017

Druhé letošní jednání Rady seniorů města Ostravy se konalo 12. června v Nové radnici. Náměstek primátora Michal Mariánek na něm informoval o prověrce přístupnosti hřbitovů a smutečních síní z pohledu lidí s omezenou pohyblivostí, kterou uskutečňuje magistrátní Útvar hlavního architekta a stavebního řádu. Výstupy lze najít na webu města.

Hřbitovy z pohledu člověka na vozíčku

Stav hřbitovů a smutečních síní je na webu města bohatě ilustrován fotografiemi. Na snímku vedlejší cestička na hřbitově v Krásném Poli. Foto: archiv MMO

Průzkum hřbitovů a smutečních síní je prováděn způsobem „z invalidního vozíku“. Součástí webové informace je popis areálu, zhodnocení přístupových cest, možností parkování, dojezdu městskou hromadnou dopravou, přístupnosti toalet a další. Zatím byly zveřejněny výsledky průzkumu třinácti hřbitovů a dvou smutečních síní. Letos probíhá mapování hřbitova a smuteční síně ve Vítkovicích a Ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě, jako další přijdou na řadu hřbitovy Kunčičky, Muglinov, Heřmanice, Koblov, Mariánské Hory a Hulváky a Polanka. Součástí prohlídky hřbitovů a smutečních síní je také posouzení možností zlepšení současného stavu.

Samostatně projednala Rada seniorů možnost rozšíření a zkvalitnění přístupu seniorů k internetovému připojení využitím podpory IT společnosti města Ovanet a zlepšení kvality výuky seniorů v oblasti práce s počítači. Dříve narození se pozastavili nad nulovou účastí žáků a studentů středních škol na oslavách konce II. světové války a osvobození Ostravy. Doporučili, aby se město začalo touto otázkou zabývat.

Rada seniorů statutárního města Ostravy vznikla v roce 2015 z iniciativy Koordinačního centra seniorů Ostrava (KCSO ). Jejím cílem je podpora rozvoje města a řešení problémů starší generace Ostravanů. Pracovní jednání Rady jsou svolávána podle aktuálnosti problémů, nejméně však čtyřikrát do roka.