V Ostravě nosí čip přes 18 tisíc psů

Vojtěch Mader z Moravské Ostravy svůj dotaz uvádí žádostí o revizi nebo doplnění vyhlášky č. 9/2012 a návazné vyhlášky č. 5/2013, aby nařízené povinné čipování psů se změnilo na dobrovolné. „Vyhlášky vznikly podle zastaralého Zákona na ochranu zvířat z roku 1994 a v době platnosti starého Občanského zákoníku, kdy pes byl věc a ne živý tvor. Obě vyhlášky porušovaly práva majitelů psů, garantovaná Listinou základních práv a svobod. Novým Občanským zákoníkem byl pes uznán za živého tvora. Každý rozumný majitel za svého psa odpovídá a ví, co je pro něj dobré,“ vybíráme z obsáhlé připomínky občana.

Lenka Frömlová, odbor ochrany životního prostředí magistrátu: „Od roku 2013 platí na území statutárního města Ostravy obecně závazná vyhláška, která zavedla registr chovatelů psů. Vyhláška stanovila povinnost ostravským chovatelům psů označit své psy čipem a do tohoto registru se přihlásit. Přijetí vyhlášky umožňuje městům a obcím zákon na ochranu zvířat. Zákon přitom nechává na úvaze jednotlivých měst, zda tuto zákonnou možnost využijí či nikoli. S ohledem na vysoký počet psů chovaných ve městě a s tím spojených problémů (zatoulaní psi, opuštění psi, volně pobíhající psi mimo dosah chovatele, případy ublížení na zdraví lidem, psům nebo jiným zvířatům), se město Ostrava rozhodlo obecně závaznou vyhlášku přijmout.

Od doby účinnosti vyhlášky chovatelé, kteří se přihlásili do evidence chovatelů, označili čipem více než 18 200 psů. Toto číslo hovoří o odpovědnosti drtivé většiny chovatelů ke spoluobčanům, tak i ke svým psům a ostatním zvířatům. K otázce možného zdravotního poškození aplikací čipu město Ostrava cituje stanovisko prof. MVDr. Miroslava Svobody, CSc., profesora Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, které tento odborník zpracoval na žádost Komory veterinárních lékařů ČR dne 1. 8. 2013. Dle jeho názoru v případě aplikace čipu v souladu se správnou veterinární praxí, tj. aplikace čipu je prováděna kvalifikovaným odborníkem, čipem, který je určen pro zvířata, jsou dodrženy zásady asepse, kůže není vícenásobně perforována, nejsou významně poškozeny okolní tkáně a čipované zvíře je zdravé, vážnější zdravotní poškození nehrozí.“