SRPEN 2020

Development Newsletter!!!

Město prodává atraktivní pozemek v památkové zóně

Ostrava nabízí k prodeji pozemek, který se nachází v centru města na rohu ulic Švabinského a Porážková v městské památkové zóně. Pozemek o rozloze 579 m2 je snadno dopravně dostupný a je situován v přímém dosahu městské hromadné dopravy a služeb občanské vybavenosti. 

Nabízený pozemek v Moravské Ostravě může sloužit bytové výstavbě anebo na něm může být postaven multifunkční objekt.  

Lhůta pro předkládání nabídek nebyla stanovena. Zastupitelstvo si vyhradilo právo kdykoliv tento záměr zrušit či rozhodnout o prodeji. Případní zájemci musí doložit svůj investiční záměr a cenovou nabídku.

Více informací k výzvě na stránkách www.pozemky.ostrava.cz.

 

Práce na ostravském koncertním sále pokračují, bude výrazně šetrný k životnímu prostředí

Šetrná k životnímu prostředí, architektonicky i vizuálně nadčasová a především plná nejmodernějších technologií, taková bude budova nového ostravského koncertního sálu, která byla nedávno prestižním magazínem Architizer zařazena mezi 10 nejočekávanějších staveb světa. Její autoři ze studií Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy právě dokončili studii stavby.

Počítají v ní mimo jiné s využitím javorového dřeva či nízkoenergetického prosklení, použitím izolačních nízkoemisivních skel, recyklovaných a recyklovatelných materiálů a především energetický koncept chlazení a vytápění. Projekční tým pracuje s několika variantami využívajícími tepelná čerpadla uzavřených nebo otevřených systémů. Vzhledem k nízkým provozním nákladům nabízejí tyto systémy vysokou investiční návratnost, pohybující se v řádech jednotek let.

Navzdory nedávným společenským a pracovním omezením má již Ostrava k dispozici dokončenou studii stavby nového koncertního sálu včetně rekonstrukce památkově chráněné budovy kulturního domu.

Zdroj

 

Ostrava obhájila své ratingové ohodnocení

Město Ostrava potvrdilo podle mezinárodní ratingové agentury Moody´s své historicky nejvyšší ratingové hodnocení na úrovni Aa3/stabilní. Ostrava tak znovu dosáhla na nejvyšší možný stupeň shodný s ratingem České republiky. Žádné město, kraj, ani jiný tuzemský subjekt nemůže mít vyšší ratingovou známku než stát, do něhož náleží.

Agentura Moody´s ocenila i v těchto nesnadných časech konzervativní způsob finančního hospodaření města včetně každoroční revize běžných výdajů, zásadní pokles zadluženosti i průběžné vytváření finančních rezerv.

Aktualizované ratingové hodnocení již reflektuje i záměr města na přijetí nového dlouhodobého investičního úvěru ve výši 1,8 miliardy korun k urychlení strategických investic a dává předpoklad pro získání velmi konkurenceschopných nabídek od peněžních ústavů.

Zdroj

 

Ostrava se aktivně zabývá vizuálním smogem

Kultivace veřejného prostoru a zamezení šíření nevkusné a často také ilegální reklamy ve městě je cílem projektu „OSTRAVA 360° – Kvalitní venkovní reklama ze všech úhlů“.

Město Ostrava jde příkladem a začíná u svých institucí. Proměna je již vidět u Domu kultury města Ostravy, kde byla z prostoru oken v průčelí odstraněna velkoformátová plachta a z míst mezi vstupními dveřmi reklamní bannery. Z okolního prostoru zmizela jedna billboardová plocha a řada nosičů reklam mezi zastávkou a parkem Milady Horákové.

Na odstranění vizuálního smogu pracují i jednotlivé obvody, např. v Ostravě–Jih a také v Porubě, kde došlo k odstranění nevhodných reklamních laviček, odpadkových košů s reklamním polepem nebo bantexových plachet. Velkým posunem je úprava smluvních podmínek, díky kterým může obvod ovlivnit reklamní označení provozoven, které jsou v jejich vlastnictví a které pronajímají.

V rámci lepší orientace v problematice reklamního smogu má od minulého roku Ostrava svůj Manuál umísťování reklamy města Ostravy, který přináší návod, jak pracovat s venkovní reklamou od fáze návrhu až po samotnou realizaci.

Zdroj

 

Jaký má vliv nákupní středisko na rozvoj centra města Ostravy?

Výzkumný tým Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity se zabýval vývojem historického centra Ostravy po boku známého nákupního centra OC Forum Nová Karolina. Výslednou studii publikoval prestižní časopis Cities.

Zatím největší nákupní a zábavní centrum v ČR – Forum Nová Karolina – bylo zpřístupněno prvním návštěvníkům 22. března 2012. Mimo samotné centrum vznikly i nové bytové domy a velký administrativní komplex Nova Karolina Park.

Studie mimo jiné zhodnotila několik pozitivních přínosů, které nové centrum přineslo: odlehčení ostravskému centru v podobě uvolněných prostor, snížení nájmů u obchodních ploch a větší prostor pro aktivity, které by se jinak v daném území nerozvíjely. Ostravské širší centrum dnes plní významnou roli z hlediska nabídky pracovních míst, kde je jen v sektoru služeb koncentrováno odhadem zhruba 20 tisíc pozic.

Studie je nyní k dispozici městu Ostrava, které dále s analýzami bude pracovat.

Zdroj

 

Finanční konference MSIC

Moravskoslezské inovační centrum Ostrava ve spolupráci se společností HODINOVÝ FINANČNÍ ŘEDITEL pořádá dne 23. září 2020 akci Finanční konference s tématem Finanční řízení jako nástroj konkurenční výhody malých a středně velkých firem. Jako řečníky pořadatelé pozvali významné osobnosti v oblastech financí, ekonomiky a managementu jak z prostředí bankovních institucí, tak z předních firem tuzemského trhu.

Cílem konference je předat posluchačům doporučení, jak se lépe orientovat v oblastech finančního řízení a financování. Účel akce tak navazuje na průzkum Finanční řízení a financování, který poukázalo na zásadní rezervy v oblasti finančního managementu firem. Součástí konference budou příběhy z praxe, panelové diskuze i networking.

Více informací na webových stránkách konference

 

Z Ostravy do Londýna a nově také do Varšavy

Po coronavirové krizi se 2. července vrátil na letovou linku Letiště Ostrava spoj Ostrava – Londýn. Letecké spojení zajišťuje firma Ryanair dvakrát týdně, ve čtvrtek a v sobotu. Pokud bude situace příznivá, společnost se vrátí k běžnému provozu.

Dobrou zprávou je i otevření linky Ostrava – Varšava. Tato linka měla být původně otevřena na konci března letošního roku. Kvůli krizi bylo otevření posunuto na říjen. Od 25. října tak budou moci cestující nově zakoupit letenku do polské metropole, linka bude otevřena 10x týdně. Díky propojení s významným mezinárodním letištěm se tak cestujícím z Ostravy otevře 111 nových destinací po celém světě.

Zdroj

 

Ostatní zprávy

 

Dalších pět projektů, které zvelebí veřejný prostor, podpořeno

Město Ostrava podporuje aktivní občany, kteří přicházejí s nápady, jak oživit veřejný prostor a zapojit přitom místní komunity. Prostřednictvím dotačního programu Fajnovy prostor alokuje prostředky pro vybrané projekty až do výše 500 000 Kč.

Aktuálně bylo z dotačního programu podpořeno dalších 5 projektů: nový altán ve Staré Bělé, obnova dětského koutku Liščináček v Hrušově, dovybavení mobiliáře v okolí Novoveských rybníků „Pod Bedřiškou, zvelebení dětského hřiště ul. Stanislavského v Ostravě Svinově a zřízení svinovského komunitního kompostéru

Dotační program Fajnovy prostor podporuje nejen velké, ale i menší projekty a komunitní život a dává obyvatelům možnost zapojit se do spolutvorby města.

Zdroj

 

Vědci z Ostravské univerzity pracují na důležitém výzkumu léčby rakoviny

Michal Šimíček se vrátil do rodné Ostravy z prestižní univerzity v Cambridge, aby zde založil inovativní laboratoř Blood Cancer Research Group při Lékařské fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje společně s Juli Rodriguezem Bagó na výzkumu, který zlevní a zpřístupní lidem novou formu léčby rakoviny – buněčnou terapii.

Michal Šimíček oceňuje silné zázemí, které mu poskytuje ostravské prostředí: „Největší potenciál vidím v propojení kliniky, tedy Fakultní nemocnice, a nás, vědců. Za celou svou kariéru jsem neviděl pracoviště, které by bylo tak úzce spojeno s vlastní praxí. Vždy to bylo tak, že v laboratoři jsme byli my vědci a pak „někde v dáli“ lékaři. Tady jsem na denní bázi v kontaktu s lékaři, kteří léčí pacienty a zároveň mají zájem o vědu.“

Michal Šimíček dále oceňuje flexibilitu prostředí: „Není tu rigidita velkých institucí, kde člověk často musí následovat vyšlapanou cestu. Právě obrovská míra svobody ve výzkumu je to, co mě do Ostravy přivedlo a díky čemu se podařilo do týmu získat skvělé odborníky z různých koutů světa.“

Více o výzkumu v rozhovoru s Michalem Šimíčkem

Zdroj zprávy převzat z univerzitního magazínu Universitas, Foto: Marcello Turi

 

Ostravští odborníci představili systém pro sledování nečistot v ovzduší

Od poloviny července lze koncentrace znečišťujících látek v ovzduší ve vybraných lokalitách určených pro výsadbu zeleně sledovat online. Odborníci z VŠB-TUO zpřístupnili geografický informační systém, který zobrazuje naměřené koncentrace v reálném čase.

Hodnoty z měřících senzorů se zobrazují v prostředí Floreon, geografické databázi, kterou vytvořilo Centrum IT4Innovations pro zobrazování různých dat v mapách. Do databáze je možné nahlédnout prostřednictvím stránek airsens.eu pod odkazem „Přístup pro veřejnost“. 

Systém vznikl jako součást evropského projektu Clairo, jehož cílem je sledovat změny koncentrací s ohledem na „schopnost“ zeleně pohlcovat z ovzduší znečištění. Město Ostrava je jedním z partnerů projektu.