Stát podpoří koncertní síň i vědeckou knihovnu

17/7 2020

Primátor Tomáš Macura se v pátek 17. července sešel s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem a hejtmanem Ivo Vondrákem. Jednali o podpoře projektů města a kraje.

Stát podpoří koncertní síň i vědeckou knihovnu

Primátor Tomáš Macura (vpravo) na tiskové konferenci s ministrem Lubomírem Zaorálkem (uprostřed) a hejtmanem Ivo Vondrákem. Foto: René Stejskal

„Pro město a kraj jsou investice do kultury a do vzdělání klíčové. Dva projekty se již rozběhly, jsou jimi výstavba Fakulty umění ostravské univerzity na Černé louce a přestavba historické budovy městských jatek na galerii současného umění, což je v rámci České republiky i střední Evropy unikátní,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

S ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem a hejtmanem Ivo Vondrákem jednal o podpoře projektů města a kraje – koncertní síně a vědecké knihovny. „Hovořili jsme i o Museu+ v Dolní oblasti Vítkovice. Top je ale otázka budoucnosti, v současné době jsou aktuální projekty výstavby vědecké knihovny a koncertní síně. Blahopřeji Ostravě, že návrh koncertní síně byl zařazen mezi 10 nejlepších projektů světa. Rozhodně tyto projekty podpoříme. V momentální recesi je východiskem investovat a vláda tomu pomůže,“ slíbil ministr Lubomír Zaorálek.

„Ostrava i kraj si zaslouží důstojnou vědeckou knihovnu, současný stav je neúnosný,“ poznamenal hejtman Ivo Vondrák s tím, že kraj a město přispějí na vědeckou knihovnu každý 150 miliony korun a stát 800 miliony. Město Ostrava uvítá finanční pomoc státu při výstavbě koncertní síně, dokonce má s ministerstvem kultury a krajem podepsané memorandum. „V přípravách koncertní haly pokračujeme tak, abychom mohli začít stavět v roce 2022 a v roce 2024 ji mohli otevřít. Budeme rádi za pomoc státu, jsme ale zároveň připraveni si vzít úvěr, abychom mohli výstavbu zahájit  v plánovaném termínu,“ připomenul Tomáš Macura.