Vítězem architektonické soutěže na ostravskou koncertní halu je renomované studio z New Yorku

Město Ostrava zahájilo v srpnu 2018 jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží v celé historii města - mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž na koncertní halu. Soutěž byla vyhodnocena v červenci 2019. Porota se shodla na vítězném návrhu, jehož autorem je studio z New Yorku Steven Holl Architects + Architecture Acts. Ostrava tak získá špičkovou architekturu a jeden z akusticky nejkvalitnějších hudebních sálů v Evropě.

englishEnglish version here.

Architektonická soutěž na koncertní halu byla koncipována jako kombinovaná se dvěma koly. Účast v ní deklarovaly tři mezinárodně uznávané architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertních síní, k nimž odborná porota vybrala z 31 zájemců další tři renomované architektonické kanceláře.

 Město Ostrava vloni v srpnu zahájilo jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží v celé své historii. Kombinovaná dvoukolová mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž na koncertní halu má svého vítěze po necelém roce od vyhlášení. V červenci soutěžní porota jednoznačně rozhodla, že vítězem je návrh studia Steven Holl Architects + Architecture Acts  z New Yorku. Výsledky projednala rada města a schválila navržené pořadí.

„Pro Ostravu je skvělou zprávou, že autorem návrhu je právě studio Steven Holl Architects plus Architecture Acts, které má na svém kontě řadu realizací špičkové světové úrovně. Právě americkému studiu se nejlépe podařilo propojit stávající kulturní dům s novou koncertní halou. Vítězný koncept přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

„Ostrava vybudováním nového koncertního sálu posílí svou pozici kulturního centra a zařadí se po bok významným metropolím, které už svou koncertní halu mají. Ty se špičkovou architekturou a akustikou jsou vždy impulzem nejen pro rozvoj kultury a vzdělanosti v daném místě, ale také magnetem pro rozvoj turistického ruchu. Poslední opravdu plnohodnotnou koncertní halou postavenou u nás bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století. Věřím, že i naše hala bude lákat svou architekturou, zvukem a programem nejméně stejně dlouhou dobu,“ dodal primátor Tomáš Macura. Koncertní sál bude mít kapacitu 1200 až 1400 míst.

Předseda poroty, mezinárodně uznávaný architekt Krzysztof Ingarden, výběr vítěze komentoval takto: „Proč jsme vybrali právě tento návrh? Byl prostě nejlepší. Je to úžasné architektonické dílo, které velmi dobře zvažuje vztah staré budovy s novou, vztah mezi městem Ostravou a parkem za stávajícím objektem. Věřím, že vítězný projekt bude i emblematickým dílem pro Ostravu, které ji tak oživí.“

„Výstavu všech čtyř návrhů z druhého kola připravujeme na září. Ještě na podzim bychom rádi uzavřeli smlouvu s autorem vítězného návrhu. Do konce roku 2021 by měly být dokončeny všechny stupně projektové dokumentace. Následovat bude zahájení stavby v roce 2022 a k slavnostnímu otevření nové koncertní haly a modernizovaného domu kultury dojde v roce 2024. Celkově je návrh již teď ve stupni architektonické soutěže velmi dobře propracován,“ doplnila náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová, která byla členkou poroty.

Porotu tvořili architekti Krzysztof Ingarden (Ingarden&Ewy/ Krakow), Rafi Segal (RSAU/ Princeton// MIT Architecture/ Cambridge), Valerie Mulvin (mccullough mulvin architects/ Dublin), Jakub Szczęsny (SZCZ/ Warszawa), náhradníci Adam Rujbr (Adam Rujbr Architects/ Brno) a Tadeáš Goryczka (Kabinet architektury/ Ostrava). Dále pak přizvaní odborníci – ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula, historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš, rozpočtář Jindřich Jansa, vedoucí odboru Útvar hlavního architekta MMO Cyril Vltavský, ředitel JFO Jan Žemla, akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista. Za politické vedení města v porotě zasedli primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

K financování přípravy a realizace této investičně náročné stavby v hodnotě 1,5 miliardy korun má město speciální účelový fond. Prozatím do něj vložilo z městského rozpočtu 250 milionů korun a další peníze budou přibývat. Na základě „Memoranda o spolupráci“, podepsaného v roce 2018, se k podpoře tohoto projektu zavázal i český stát, zastoupený Ministerstvem kultury České republiky částkou 600 milionů a také Moravskoslezský kraj 300 miliony korun. Výstavba by měla být zahájena v roce 2022, hala by měla být dokončena v průběhu roku 2024.

Ostrava o výstavbu důstojné koncertní haly s perfektní akustikou, dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava usilovala desítky let. Kulturní dům, který byl vybudován v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicizmu, tuto funkci plnohodnotně neplní a již mnoho let se potýká s problémem smysluplného využití a zapojení do současného kulturního života města.

Město Ostrava v posledních třech letech vyhlásilo architektonickou soutěž nebo záměr na její vypsání v osmi případech. Největší soutěží v novodobé historii města je právě ta na výstavbu koncertní haly.

 

 

 Město Ostrava zahájilo v srpnu 2018 jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží v celé historii města - mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž na koncertní halu. Soutěž byla vyhodnocena v červenci 2019. Porota se shodla na vítězném návrhu, jehož autorem je studio z New Yorku Steven Holl Architects + Architecture Acts. Ostrava tak získá špičkovou architekturu a jeden z akusticky nejkvalitnějších hudebních sálů v Evropě.