REFILL má za sebou první rok, k spolupráci přizývá odborníky
„Refill kancelář má za sebou rok svého fungování a ráda bych připomněla, že Ostrava se jako jediné město v České republice rozhodlo vznik takové kanceláře podpořit. Jelikož svým zaměřením tematicky zapadá do konceptu Městského ateliéru prostorového plánování a architektury, směřujeme k tomu, aby se stal projekt Refill jedním z jejich nástrojů,“ vysvětluje náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Kancelář Refill, která sídlí na Českobratrské ulici, připravila na červen dvě tematické akce věnující se veřejnému prostoru a urbanistickému plánování měst. Nejprve veřejnosti představí vizi vznikajícího Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA). O pár dní později věnuje večer budoucímu památníku v Parku československých letců a roli umění ve veřejném prostoru. Na obě akce jsou přizváni odborníci a akademici z celé České republiky. Vstup na obě akce je volný, kvůli omezené kapacitě je doporučeno rezervovat si místo na info@refillova.cz.
Ve čtvrtek 6. června od 18 hodin se uskuteční akce s názvem „Proč a jak plánovat města?“, která představí kromě MAPPA (Městského ateliéru prostorového plánování a architektury) také Institut pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy (IPR) a Kancelář architekta města Brna (KAM). Za obě organizace, které plánují strategický rozvoj měst, přijedou promluvit jejich ředitelé: Ondřej Boháč z IPR a Michal Sedláček z KAM. Ostravský městský ateliér představí náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová, včetně jeho významu a očekávaných přínosů.
V pondělí 10. června od 18 hodin se bude konat prezentační a diskuzní večer věnovaný výtvarně-architektonické soutěži na Památník válečných veteránů. Nové pietní místo v centru Ostravy vznikne v Parku československých letců. Jaká jsou úskalí výběrových řízení pro umělecké projekty ve veřejném prostoru? Má být monument ve městě tradiční nebo současný? Existují politická očekávání v této oblasti? Jaká je role vojenského památníku na počátku 21. století? Na tyto otázky budou odpovídat historička umění a publicistka Anežka Bartlová, náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová, umělec a zástupce Spolku Skutek pro oblast umění ve veřejném prostoru Petr Dub a ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec.
Refill kancelář v prvním roce svého fungování provozovalo Kulturní centrum Cooltour Ostrava. Podařilo se mu vytvořit kontaktní místo pro veřejnost se zájmem o dočasné užívání opuštěných budov, byla vytvořena databáze čítající více než stovku prázdných budov a prostranství, z nichž je 25 v majetku města. Zároveň vznikla databáze 72 projektů (od neziskových aktivit, přes performance, výstavy a festivaly po start-upy či řemeslné dílny), jejichž autoři by rádi opuštěné budovy či pozemky dočasně užívali.
Projekt Refill byl spuštěn v září 2015. V první fázi vzniklo partnerství šesti měst (Gent, Amersfoort, Brémy, Atény, Poznaň, Riga), které nástroj dočasného užívání používají pro svůj rozvoj úspěšně již řadu let. Tito zkušenější partneři stanovili kritéria pro zapojení dalších čtyř měst Helsinek, Kluže, Nantes a Ostravy, která zaujala svým proaktivním přístupem místních iniciátorů dočasných aktivit. Vznikla tak inspirativní mezinárodní síť měst pro výměnu zkušeností, která dává šanci nápadům, lidem, budovám a městům.