Originál Petřkovické venuše znovu v Ostravě
Petřkovická venuše patří k nejvýznamnějším kulturním památkám České republiky o nevyčíslitelné historické a vědecké hodnotě. Do Ostravy ji přiveze z Brna ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová za doprovodu Policie České republiky. Jedná se o poslední originál na výstavě Ostrava nevídaná. Veřejnost si venuši bude moci prohlédnout od středy 7. do neděle 11. června. Určitě se bude jednat o jednu z největších atrakcí Ostravské muzejní noci, která se uskuteční v sobotu 10. června. Zapojí se do ní 39 institucí a Ostravské muzeum bude jednou z nich.
Torzo ženy z krevele (hematitu) bylo nalezeno v roce 1953 při archeologickém výzkumu, který inicioval Archeologický ústav Akademie věd v Brně a vedl jej Bohuslav Klíma. Jeho stáří (doba od jejího vytvoření) je více než 23 tisíc let (období paleolitu – starší doba kamenná).
Kromě známé sošky byla nalezena ještě jedna – tzv. 2. Petřkovická venuše (také z krevele), jejíž vzhled je méně propracovaný, a v rámci výstavy Ostrava nevídaná je úplně poprvé představena veřejnosti.
Petřkovická venuše byla v Ostravě již několikrát, v roce 2002, kdy si ji prohlédlo 4 tisíce návštěvníků Černé louky, u příležitosti 50. výročí nálezu v roce 2003 byla k vidění v Hornickém muzeu, v roce 2009 v budově magistrátu, 1. května 2011 v Landek parku a potom 19. října 2013 při 60. výročí nálezu byla štíhlá lady vystavena v obřadní síni magistrátu v rámci Dne otevřených dveří. V Ostravském muzeu bude vystavena poprvé a to hned pět dní - od 7. do 11. června do 17. hodiny.
V rámci výstavy Ostrava nevídaná byly postupně v Ostravském muzeu vystaveny originály závěti biskupa Bruna, privilegium Karla IV. z roku 1362, kterým tento významný panovník povolil v Ostravě konání výročního trhu, originál Dražického kodexu s významnou zmínkou o Moravské Ostravě a posledním vystaveným exponátem je Petřkovická venuše. Ostrava nevídaná skončí v neděli 2. července.