Dálnice D1 bude v Ostravě bez poplatku

30.11.2011. Dlouhodobé snažení vedení města Ostravy o úsek dálnice D1 ve městě bez dálničního poplatku konečně našlo odezvu. Dobrou zprávu pro Ostravu oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který se na tomto kroku dohodl s ministrem dopravy Pavlem Dobešem.

Dálnice D1 v úseku MUK Rudná/D1 až do Bohumína, který plní úlohu obchvatu Ostravy, bude bez poplatku od 1. ledna 2012. Auta jedoucí po tomto zhruba dvacetikilometrovém úseku nebudou tedy potřebovat dálniční známku. Zároveň by měla být od dálničního poplatku osvobozena silnice 1. třídy R56 (Místecká) v úseku Ostrava, Hrabová - průmyslová zóna. Vedení města si od těchto opatření slibuje především zlepšení ovzduší v Ostravě, ale také větší komfort pro řidiče, projíždějící některými přetíženými komunikacemi uprostřed města.

„Doufáme, že nezpoplatněná dálnice v úseku Ostrava – Bohumín odvede dopravu z centra, což významně přispěje k ochraně životního prostředí a zejména ovzduší ve městě. Chtěli bychom požádat řidiče, aby této nové možnosti využívali například při cestě do práce. Osvobození ostravského úseku dálnice D1 od poplatku zároveň umožní řidičům objíždět část velmi frekventované silnice vedoucí z Poruby a přilehlých mimoostravských oblastí do centra v úseku Svinovských mostů, který bude od počátku příštího roku procházet náročnou rekonstrukcí,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Aleš Boháč.  „Věřím, že se výrazně zlepší i situace na ulici Místecká u průmyslové zóny, kde pracuje přes 7,5 tisíce lidí. Od začátku roku nemusí přijíždět do práce přes kruhový objezd u Makra, ale mají možnost bez poplatku pokračovat o 700 metrů vzdálenější místní komunikací Podnikatelská,“ dodal náměstek primátora.