Branky, body, Ostrava!!!
„V souvislosti s titulem Evropské město sportu jsme se rozhodli zmapovat činnost ostravských sportovních oddílů, připomenout jejich úspěchy i úspěchy jednotlivců, kteří naše město reprezentovali či ještě stále reprezentují. Výsledkem je unikátní sbírka, která čítá bezmála čtyři stovky exponátů a výstava pod názvem Branky, body, Ostrava!!!, která může být pro všechny i malou encyklopedií," řekl náměstek primátora Martin Štěpánek.
Těm, kteří o sportu vědí více, připomene nejzářivější okamžiky a osobnosti s nimi spojené, těm, kteří o sportu vědí málo nebo nic, ukáže, jak širokou sportovní nabídku Ostrava měla i má a jak sport přispěl k jejímu dobrému jménu.
Vzhledem k omezeným prostorám muzea však výstava nedokáže a ani nemá ambici ukázat na jednom místě úplně vše ani informovat o všem, co se ve městě ve sportu událo. Určitě však pokládá dobrý základ pro další ambicióznější projekty na tomto poli.
Poprvé v historii představí výstava na jednom místě všechny sporty, kterým lidé v Ostravě věnují svůj volný čas a mnozí celý život. Poprvé se veřejně prezentuje unikátní soubor trofejí, medailí a plaket získaných slavnými sportovci, kteří v ostravských barvách závodili a uspěli na Olympijských hrách, světových a evropských šampionátech a dalších prestižních kláních. Poprvé tak budou na jednom místě medaile hokejistů z OH v Naganu, fotbalových reprezentantů z OH v Moskvě či trofeje atletických legend Jana Železného a Heleny Fibingerové, unikátní střelecké trofeje Martina Tenka, Davisův pohár a mnoho dalšího.
Návštěvníci mohou shlédnout i škálu sportovního náčiní, vybavení a oděvů od konce 19. století po současnost. Šaty, v nichž se na tenisových dvorcích hrálo v roce 1889, luk legendární Heleny Šáchové vedle toho, kterým střílela paralympička Makéta Sidková na OH v Londýně v roce 2012. A také tretry neporazitelného Usaina Bolta, který v Ostravě už téměř „zdomácněl".
To je jen střípek z toho, co návštěvník Ostravského muzea od dubna do června na výstavě Branky, body, Ostrava!!! najde. Výstava přináší „jen" ochutnávku, protože ostravská sportovní historie i současnost je nesmírně bohatá a je nutné přiznat, že její precizní zmapování je prací, která může trvat roky. Mnoho materiálu se ztratilo, mnoho důležitých faktů odešlo s jejich pamětníky, protože nebyly zaznamenány, mnohé jsou ještě skryty v archivech a jejich zpracování je běh na velmi dlouhou trať.
Tým autorů výstavy - a lze říci, že jich byly desítky z mnoha klubů, oddílů, organizací, z řad novinářů, muzejníků, archivářů, jimž patří dík - si v roce, kdy je Ostrava Evropským městem sportu, dal za cíl připravit základ pro tuto dlouhodobou práci.
„Dalším krokem bude kniha, která dovolí věnovat každému ze sportů větší prostor a čtenáři poskytne více údajů. Budeme rádi, když se kolektiv autorů a spolupracovníků rozšíří třeba o návštěvníky výstavy," dodal náměstek primátora M. Štěpánek.