Aplikace čistáOVA pro lepší veřejný prostor

16. 5. 2018. Ostrava od 16. května spustila novou webovou aplikaci s názvem čistáOVA, která umožní lidem oznámení závad a nedostatků ve veřejném prostoru. Jejich náměty se díky ní dostanou ke kompetentním osobám a ty následně opět pomocí aplikace dají zpětnou vazbu, jak byl problém vyřešen. Webová aplikace má velmi jednoduché rozhraní, které umožňuje pohodlné zadání nejen z počítačů, ale také z mobilů a tabletů bez nutnosti instalace software do přístroje a přihlašování.

Očekáváme, že lidé budou nejčastěji upozorňovat například na černé skládky, poškozená dětská hřiště, neupravenou veřejnou zeleň, přeplněné popelnice, rozbité lavičky, díry v chodníku nebo jiný nepořádek v ulicích,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.  „Velkou výhodu v oznamování podnětů prostřednictvím této aplikace spatřujeme v tom, že se náměty občanů neprodleně dostanou rovnou odpovědným řešitelům a díky tomu dojde k nápravě závady či nedostatku efektivněji a rychleji. Příjemné a čisté město je jednou z našich priorit, “ dodala náměstkyně Šebestová.

Aplikace čistáOVA je komunikační kanál, který umožňuje veřejnosti upozornit úřad na závady nebo problémy na majetku města a oznámit další nejrůznější podněty typu nefunkční veřejné osvětlení, poškozený městský mobiliář, zničené dopravní značení, poškozené chodníky, neposekaná zeleň, chybějící víko poklopu od kanálu apod.

Jak postupovat? Na webových stránkách cistaova.ostrava.cz  stačí jen kliknout na příslušnou kategorii daného typu podnětu, do pole "název" vepsat stručně, o jakou závadu či problém jde, případně se více rozepsat do pole "popis problému", co nejpřesněji vyplnit "adresu" (popř. umístit hlášení pomocí značky v mapě),  připojit fotografii a "odeslat". Po kontrole hlášení kontaktním centrem bude podnět zaslán na příslušný úřad. Vývoj řešení je pak možné sledovat v detailu hlášení.