Historické kalendárium
30. červen 1954
Toho dne se na obloze nad Československem odbývalo částečné zatmění Slunce. Obyvatelé Ostravy měli možnost tento astronomický úkaz sledovat přesně ve 12 hodin 45 minut a 02 vteřin. Osvětou obyvatel se zabývala Astronomická sekce Přírodovědecké společnosti v Ostravě, která nainstalovala vývěsky do úřadů, škol a veřejných místností, připravila relaci pro rozhlas o zatmění, členové pořádali odborné přednášky s promítáním diapozitivů a filmů (celková návštěvnost se pohybovala okolo 1200 osob). Ve Vítkovicích byla naaranžována výkladní skříň Obnovy (podnik místního průmyslu) astronomickými mapami, nákresy, fotografiemi, literaturou a globem, tuto prezentaci shlédly stovky kolemjdoucích. Členové Astronomické sekce rovněž zorganizovali pro občany aktivní pozorování zatmění na mnoha místech Ostravy, k čemuž zapůjčili vlastní i spolkové pozorovací dalekohledy. Např. na stanovišti u Domu umění v Moravské Ostravě byl jeden dalekohled, ve Vítkovicích na náměstí dva přístroje (jejich obsluhu zajistili předseda AS Bedřich Čurda-Lipovský a jeho choť Otilie) a na haldě v Hrušově dokonce tři astronomické přístroje.
1. červenec 1973
Toto datum bylo posledním dnem, kdy si mohli návštěvníci Domu kultury VŽKG (dnes Dům kultury města Ostravy) prohlédnout obrazy a kresby akademického malíře Otakara Štembery (1914-1999) na výstavě „Ota Štembera na stránkách Práce“. S jeho tvorbou se mohli návštěvníci výstavy setkávat již dříve, např. v humoristickém časopise Dikobraz, v listu pro kritiku umění Tvorba, v časopise Květy nebo na stránkách denních novin, kde jeho karikatury a kreslené vtipy doplňovaly zejména kulturní a sportovní rubriky. V nabitém programu, který výstavu ve dnech 6. 6.-1. 7. 1973 provázel, si známý malíř a kreslíř našel čas i na interview pro Ostravský večerník, hovořil s Milošem Poláškem pro Ostravský kulturní zpravodaj a pohotově vyhotovil několik záznamů do pamětních knih svých obdivovatelů. Ač byl rodákem z Prahy, měl velmi silný vztah k Ostravě, zaujalo jej prostředí Vítkovických železáren, mizející hornické kolonie, šachty i moderní průmysl.
6. červenec 1904
Právě tehdy se v Moravské Ostravě narodil MUDr. Bedřich Neumann, stomatolog, autor odborných publikací z oboru. Lékařská studia absolvoval v Praze v letech 1922-1928. Ve 30. letech 20. století provozoval v Ostravě lékařskou praxi, později pracoval na ortodontickém oddělení Krajské nemocnice s poliklinikou v Ostravě. V době nacistické okupace byl pro svůj židovský původ vězněn v Terezíně. Dr. Neumann Byl členem České stomatologické společnosti a Evropské ortodontické společnosti, nositelem medaile Jana Evangelisty Purkyně, kterou mu propůjčil prezident republiky Ludvík Svoboda na návrh vlády ČSR a která mu byla předána dne 23. 2. 1970 na slavnostním shromáždění v pražském Karolinu. Zemřel v říjnu roku 1984 v Ostravě, pohřeb se konal 12. 10. Místem jeho posledního odpočinku je Ústřední hřbitov ve Slezské Ostravě.
Foto1: Plakát Lidové hvězdárny na ul. Českobratrská v Ostravě s informacemi k částečnému zatmění Slunce, 1954
Foto2: Vlastnoruční obrázek se zdravicí občanům Ostravy malíře Oty Štembery vytvořený u příležitosti jeho návštěvy, Ostravský večerník, 20. 6. 1973
Zpracoval: Archiv města Ostravy