Historické kalendárium

pro týden od 12. května do 18. května

12. květen 1891

Toho dne se ve Slezské Ostravě narodil Jan Rösner, přední osobnost spiritistického hnutí ve Slezsku a v Československu vůbec. Vyrůstal v bezvěrecké rodině domkáře Josefa Rösnera z Kunčiček, jednoho z prvních spiritistů na Ostravsku. Podílel se na vzniku slezské pobočky Bratrského sdružení československých spiritistů a jeho zásluhou se spiritistům v Radvanicích podařilo vystavět první spiritistický dům v ČSR. Společně s Janem Kuchařem vydával od roku 1919 časopis Spiritistická revue (od r. 1946 Psychická revue). Sám zde rovněž často přispíval a byl také autorem řady divadelních her se spiritistickou tematikou. Přednášel spiritistům v Praze, Brně, Olomouci, Vídni i jinde. Radvanice se během jeho působení staly po Nové Pace nejdůležitějším centrem spiritistů v ČSR a po smrti Karla Sezemského, zakladatele českého spiritistického hnutí, se J. Rösner stal jeho přirozeným nástupcem.

15. – 18. květen 1931

V květnu roku 1931 zavítalo do Ostravy již potřetí pražské Osvobozené divadlo. Tentokrát přivezli válečnou revui Sever proti Jihu, která vzbuzovala velká očekávání způsobená útokem pražského dopisovatele The New York Times Edwarda T. Heyna na Voskovce a Wericha, kteří prý měli v úmyslu představením zesměšnit amerického generála Granta. Kauza probíraná ve všech denících způsobila také mimořádný zájem ostravského obecenstva o tuto hru. Druhým kusem, který v Ostravě předvedli, byla hudební a taneční revue Don Juan et comp. Všech osm představení bylo vyprodáno do posledního místa.

16. květen 1891

Právě tehdy povolilo okresní hejtmanství v Místku střeleckému spolku v Moravské Ostravě stavbu nové střelnice, pro níž byl vybrán prostor na levém břehu řeky Ostravic, tzv. Cingl, v místech dnešní Nové radnice. Plány stavby zhotovil moravskoostravský stavitel Karel Zuber. Finanční náklady se odhadovaly na 12 000 zlatých a měly být získány peněžními a hmotnými dary a také prodejem členských podílů. Se stavbou se začalo 6. srpna téhož roku a již o rok později se konaly slavnostní střelby u příležitosti jejího otevření. Svým zařízením patřila střelnice k jedněm z nejmodernějších v rakousko-uherské monarchii.

Foto1: Spiritistická revue, 1921, č. 7

Foto2: Vůz s kulisami Osvobozeného divadla v ulicích Moravské Ostravy při zájezdu v roce 1935

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy