Historické kalendárium

pro týden od 28. dubna do 4. května

28. duben 1999

Krátce před osmou hodinou ranní tehdy odlétl do makedonské Skopje český speciál, který přepravil do České republiky prvních 115 uprchlíků z Kosova. Letadlo přistálo ve 14.30 na letišti v Ostravě-Mošnově. Mezi uprchlíky bylo 40 starších lidí, čtyři těhotné ženy, zdravotně postižení, ale také 25 dětí včetně kojence. Bezprostředně po příletu byli převezeni do záchytného uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, kde strávili několik prvních dní, a poté do humanitárního střediska ve Zbýšově u Brna. V důsledku kosovské krize, která v březnu 1999 vyvrcholila bombardováním Jugoslávie leteckými silami států NATO, začalo do zahraničí odcházet stále více kosovských Albánců. Mířili především do Makedonie a Albánie, přijímaly je však také jiné evropské země. U nás našlo dočasné útočiště 1034 osob. Po skončení konfliktu se 903 z nich vrátilo zpět, většina již v září roku 1999.

30. duben 2001

V pondělí 30. 4. 2001 se v největším ostravském kině Máj promítal poslední film. Podle vlastníka kina společnosti Astra Cinema se jeho provoz přestal vyplácet, navíc se obávali konkurence budovaného multikina v nákupním centru Carrefoure (dnes Futurum). Výstavba kina Máj na sídlišti Jirská se plánovala již na počátku 80. let, dokončeno a uvedeno do provozu však bylo teprve v roce 1991. Jednalo se o největší městské kino, jehož dva promítací sály – červený a modrý – mohly pojmout zhruba 600 diváků. Po rekonstrukci budovy se zde od r. 2015 nachází depozitář Ostravského muzea.

2. květen 1898

Toho dne se v Jičíně narodila překladatelka a básnířka Zdeňka Pavlousková. Mládí prožila v Kralupech nad Vltavou, kde byl starostou její otec Ladislav Pavlousek. Studovala na dívčím lyceu v Královských Vinohradech a věnovala se také studiu němčiny a francouzštiny, jejíž znalosti prohloubila při pobytu ve Francii v r. 1920. V r. 1925 se provdala za architekta Otakara Pavlouska, svého velmi vzdáleného příbuzného, s nímž se v r. 1927 přestěhovala do Moravské Ostravy, kde společně pomáhali organizovat hudební a výtvarný život. Jejich byt se stal malým hudebně-literárním salonem, který navštěvovali hudebníci, básníci a malíři, mezi nimi např. Rafael Kubelík, Jan Zrzavý, Vilém Zítek, Jaroslav Kvapil či Josef Palivec. Na konci 30. let začala překládat básně Marceliny Desborde-Valmore, s jejíž poezií se seznámila ve Francii. Její překlad románu Victora Huga Bídníci je vydáván dodnes. V r. 1936 absolvovala kurz dobrovolných sester Čs. červeného kříže a stala se předsedkyní jeho odbočky v Moravské Ostravě. Po smrti manžela v r. 1950 pracovala až do odchodu do důchodu jako zdravotní sestra. Zemřela 11. prosince 1993 v Ostravě.

Foto1: Kino Máj, 90. léta 20. století

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy