Historické kalendárium

pro týden od 14. dubna do 20. dubna

14. duben 1959             

Toho dne zemřel v Ostravě lékař a básník MUDr. Vojtěch Renč (* 28. 4. 1889 v Turnově). V roce 1921 působil jako řídící lékař zdravotního vlaku Červeného kříže na Podkarpatské Rusi. V letech 1940–1945 byl vězněn gestapem pro podezření z velezrady postupně v Brně, Vratislavi, Hamburku, Berlíně a Ratiboři. Po válce se stal přednostou nemocnice v Ostravě-Zábřehu, v roce 1951 byl zbaven funkce. Zabýval se výzkumem bakteriologického vyšetřování, metodami léčby pomocí tzv. autovakcíny či aplikací antiviru. Vedle práce lékaře se věnoval literární činnosti. Je autorem několika básnických sbírek věnovaných rodnému Turnovsku (Rodnému krajiMotivy z Českého rájeNávraty mládí) a také svému pracovnímu působišti Ostravě (Ostravské roráty).

14. duben 2000             

V toto datum byla národní kulturní památka Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích na adrese Čsl. armády 95 slavnostně zpřístupněna veřejnosti. Zároveň byla v prostorách bývalé cechovny zahájena výstava s názvem Pocta prezentující díla umělců střední a mladší generace pocházejících z ostravského regionu. Součástí slavnostního otevření bylo i divadelní představení Průběžná O(s)trava krve Komorní scény Aréna. Téměř přesně po třech letech 16. 4. 2003 byla na Dole Michal zahájena výstava fotografií Š. Špice a R. Krygiela s názvem Havírna. Vernisáž zpestřilo vystoupení písničkáře Jarka Nohavici. 

 





15. duben 1919             

Předseda správní komise Moravské Ostravy Jan Prokeš tehdy svolal první konzultativní schůzku, která jednala o sloučení obcí do tzv. Velké Ostravy a o jejím jednotném správním a hospodářském řízení. Sešli se zástupci patnácti moravských a slezských obcí. Byla zvolena komise, která vypracovala podrobný dotazník, mapující finanční, hospodářskou a majetkovou situaci slučovaných obcí. Získané informace se staly podkladem pro další jednání o způsobu sloučení. Český tisk, referující o této historické první schůzce, vyjadřoval přání, aby byl celý slučovací proces završen co nejdříve, zatímco německé noviny ve vytvoření Velké Ostravy viděly jen nástroj k potlačení německého živlu.

Foto1: Titulní stránka publikace vztahujícímu se k otevření pavilonu pro vnitřní choroby při státní nemocnici v Ostravě-Zábřehu v roce 1935; věnování autora publikace V. Renče starostovi Ostravy Janu Prokešovi

Foto2 a Foto3: Důl Michal 

Foto4: Jan Prokeš na tribuně při projevu, 1933

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy