Historické kalendárium
18. a 19. březen 1944
V těchto dnech provedla partyzánská skupina Jan Žižka dvě významné diverzní akce poblíž Moravské Ostravy. Nejprve byl 18. 3. vyhozen do povětří nákladní vlak mezi Vratimovem a Kunčicemi, o den později 19. 3. byla výbuchem poškozena konstrukce železničního mostu mezi Přívozem a Hrušovem. Skupina získávala s pomocí zaměstnanců dolů František v Přívoze a Zárubek ve Slezské Ostravě dynamit, palníky, zapalovače a kovové trubky pro přípravu náloží. Její členové několikrát poškodili elektrické vedení a přerušili dodávky elektřiny pro ostravské průmyslové závody. Vedle velícího střediska v Moravské Ostravě se postupem doby zformovaly oddíly také v Olomouci, Hranicích a Frýdku-Místku. Skupina Jan Žižka patřila počtem dvaceti úspěšně provedených diverzních akcí v letech 1943–1944 k nejaktivnějším partyzánským jednotkám v českých zemích.
20. březen 1917
Právě tehdy se v malém podkrkonošském městě Vysoké nad Jizerou narodil do rodiny drobného zemědělce Josef Skrbek. Ve 14 letech přišel do Moravské Ostravy, aby se zde vyučil krejčovskému řemeslu, které jej pak živilo až do odchodu na odpočinek. Původně provozoval samostatnou živnost v Mariánských Horách, později pracoval ve znárodněných oděvních službách, naposledy jako vedoucí krejčovského salónu Consul v Módní tvorbě Ostrava. Od dětství byl nadšeným všestranným lyžařem. V Moravské Ostravě se stal závodníkem zdejšího Klubu československých turistů. Patřil k nejlepším sjezdařům, slalomářům, skokanům i sdruženářům v Beskydech. Aktivně závodil do roku 1950, tehdy už jako člen TJ Sokol Vítkovické železárny. Poté se v lyžařském sportu angažoval jako trenér a funkcionář. Byl to především on, kdo rozpoznal a pomohl rozvinout talent pozdějšího olympijského vítěze Jiřího Rašky. Vedl lyžařskou výpravu ČSR na zimních olympijských hrách 1968 ve francouzském Grenoblu a stál u zrodu skokanského areálu na Horečkách ve Frenštátu pod Radhoštěm. Od úmrtí Josefa Skrbka letos uplyne třicet let, zemřel v Ostravě 11. 12. 1995.
21. březen 1969
Toho dne v pátek byl zahájen provoz nové kancelářské budovy České státní pojišťovny v Ostravě na rohu dnešních ulic Nádražní a 28. října, která tehdy mj. plnila funkci oblastního pracoviště pro celý Severomoravský kraj. Budova vznikla jako dostavba proluky po jednom z tzv. Nesselrothových domů, zničeném na konci druhé světové války. Autorem projektu z let 1964–1968 je architekt Ivo Klimeš, který s ním získal první cenu v ústavní soutěži Stavoprojektu. Na výtvarné výzdobě budovy se podíleli Vladimír Janoušek, Věra Drnková-Zářecká a ostravský sochař Vladislav Gajda.
Foto1: Výkonným velitelem ostravské partyzánské skupiny Jan Žižka byl bývalý důstojník dělostřelectva Československé armády Josef Čapka (1911–1945). Po rozbití skupiny v září 1944 se zapojil do bojů na Slovensku, při pokusu o přechod fronty byl zajat a krátce před koncem druhé světové války popraven v koncentračním táboře Mauthausen.
Foto2: Kancelářská budova České státní pojišťovny v Ostravě, vystavěná a uvedená do provozu v letech 1968–1969.
Zpracoval: Archiv města Ostravy