Historické kalendárium
15. březen 1942
Toho dne se v rodině soukromníka narodil novinář a publicista Ivan Witz. V rodné České Třebové odmaturoval a v roce 1968 přišel do Ostravy. Zde se uplatnil nejprve jako stálý člen redakce Československého sportu, později působil na volné noze. Spolupracoval s redakcemi regionálních i celostátních periodik, pro něž zajišťoval sportovní zpravodajství. Vedle běžných novinových zpráv byl autorem publikací, v nichž kombinoval biografické a reportážní postupy a v nichž vycházel z klasického rozhovoru. Čtivým a zároveň informačně cenným až dokumentárním způsobem odkrýval podstatu vrcholového sportu a jeho zákulisí i každodenní život sportovců v tehdejším Československu a zejména v Severomoravském kraji. Spolupracoval též s ostravským studiem Československé televize, pro něž psal scénáře k reportážím, dokumentům i zábavným pořadům. Byl spoluautorem ve své době velmi populární společenské relace Můj táta byl. Ivan Witz zemřel v Ostravě 20. 2. 2002.
15. březen 1963
Na ostravské hlavní nádraží přijel onoho dne odpoledne první vlak tažený elektrickou lokomotivou. Řídil jej strojvůdce Jiří Knapík z ostravského depa a slavnostní jízdy se účastnil mj. tehdejší ministr paliv a předseda dočasné vládní komise Oldřich Černík. Elektrizace hlavního železničního tahu na trati Přerov–Bohumín probíhala po etapách od počátku šedesátých let. Elektrifikaci ostravského úseku prováděl kolektiv trolejářů vedený Josefem Palenčárem. Od zavedení nového jízdního řádu koncem května začaly jezdit do Ostravy elektricky všechny osobní vlaky a část rychlíků. Elektrizační práce v celém ostravském železničním uzlu byly dokončeny v roce 1967.
16. březen 1899
V noci, jen pár hodin po začátku dne zachvátil hospodářský dvůr hraběte Wilczeka v Kunčičkách mohutný požár, který byl viditelný do širokého okolí. Budova někdejšího zámku vyhořela do základů a dřevěné hospodářské objekty lehly popelem. Hasičům z celkem dvaceti sborů, které při požáru zasahovaly, se podařilo zachránit ustájený dobytek a zabránit rozšíření ohně na další stavení v obci. Tato událost urychlila jednání o založení sboru dobrovolných hasičů v Kunčičkách, k jehož ustavení došlo zhruba o měsíc později. Zničený hospodářský dvůr už nebyl v Kunčičkách nikdy obnoven a obhospodařování zdejších panských polností převzal statek v sousedních Radvanicích.
Foto: Hospodářský dvůr v Kunčičkách na mapovém zobrazení z roku 1836. Jeho počátky souvisely se vznikem samostatného panství a vybudováním panského sídla (zámku) v poslední čtvrtině 17. století. Nacházel se v severní části katastru obce, v místech dnešního skladu hutního materiálu na Rajnochově ulici.
Zpracoval: Archiv města Ostravy