Historické kalendárium
24. prosinec 1974
V Muglinově (městská část Ostravy) toho dne zemřel pedagog, dirigent, organizátor hudebního života, spisovatel a překladatel PhDr. Vojtěch Měrka. Narodil se 5. 2. 1888 ve Vřesovicích (okres Prostějov). Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, byl jedním z učitelů hudby básníka Jiřího Wolkera (1900-1924). V. Měrka působil v Prostějově, odkud odešel na Slovensko (Košice, Nitra) a později do Brna. Od roku 1939 žil v Ostravě, v letech 1939-1942 byl ředitelem Obchodní akademie v Moravské Ostravě, po uzavření škol gestapem byl penzionován. Věnoval se spisovatelské a překladatelské práci, překládal ze slovinštiny, chorvatštiny, srbštiny, němčiny, ruštiny, francouzštiny a polštiny, mnoho z jeho překladů vyšlo tiskem, byl rovněž autorem muzikologických publikací.
25. prosinec 1921
Právě tehdy se v osadě Zárubek ve Slezské Ostravě narodila Milada Pardýlová, dětská zdravotní sestra. Po maturitě na Českém státním gymnáziu v Moravské Ostravě se dále vzdělávala na Masarykově škole zdravotní a sociální péče v Praze. V říjnu roku 1943 se vrátila zpět do Ostravy a pracovala jako zdravotnická pracovnice dětských poraden Ochrany matek a dětí. Spolupracovala s řadou významných lékařů, např. s pediatry manželi Popovovými. Roku 1947 absolvovala zahraniční kurs ve Švýcarsku, od roku 1950 se stala vedoucí sestrou dětských poraden v Ostravě. Podílela se na přípravě a realizaci komplexní pediatrické péče ve městě. Roku 1976 se stala zástupkyní vrchní sestry pro terén v rámci reorganizovaného Městského ústavu národního zdraví Ostrava. V roce 1979 odešla do důchodu, zemřela 24. 4. 2008 v Ostravě.
25. prosinec 1937
V tento den přinesl deník Duch času obsáhlý článek o nadané krasobruslařce z Ostravy Haně Jungerové (1923-1943). Už ve svých třinácti letech sbírala jeden sportovní úspěch za druhým. Trénovali ji známí krasobruslaři bratři Josef a Alois Slívovi. Později se v krasobruslení zdokonalovala v Engelmanově krasobruslařské škole ve Vídni, pod vedením trenéra Kutzera. Po dvou sezonách byla vyznamenána diplomem a svazovou medailí za složení zkoušky prvotřídnosti. Osud mladičké Hany byl velmi tragický, zářivou kariéru přerušila II. světová válka. Její židovská rodina se pokusila v dubnu roku 1939 utéct přes polský Krakov do Kanady. Otec Josef Junger byl při bombardování smrtelně zraněn a matka Bedřiška Jungerová byla s dětmi zadržována v krakovském ghettu. V říjnu roku 1942 byly děti Jindřich, Hana a Sonja poslány transportem do koncentračního tábora Bergen-Belsen, podle svědků všichni zemřeli v plynové komoře. Z celé rodiny přežila jen maminka.
Foto1: Část zápisu ředitelské konference OA pod vedením ředitele Měrky, 1941
Foto2: Hana Jungerová v novinách Duch času, 1937
Zpracoval: Archiv města Ostravy