Historické kalendárium

pro týden od 24. dubna do 30. dubna

24. dubna 1811

Toho dne se narodil malíř a grafik Ernst Wilhelm Knippel (1811–1900). Po vyučení objížděl české země a kreslil veduty měst, zámků a věnoval se zobrazování báňských a hutních podniků. Na Ostravsko přišel roku 1847 na pozvání rodiny Rothschildů a v regionu působil až do roku 1851. Během svého pobytu nakreslil např. panoramatický pohled z Landeku na ostravský průmyslový revír, zvěčnil Důl Anselm v Petřkovicích, vyobrazil řetězový most přes Ostravici v Moravské Ostravě či slezskoostravský zámek. Dále pak působil především na Moravě.

25. 4. 1969

V roce 1969 dostala ředitelka Ostravského muzea Jitka Noušová, podle usnesení Městského národního výboru v Ostravě ze dne 25. dubna 1969, za úkol připravit ve spolupráci s ing. Kalitou z OKD podmínky pro zřízení hornického muzea na jámě Trojice a zajistit odborné expertizy a předběžnou rozvahu na zřízení hutnického skanzenu v Žofinské huti. Od obou záměrů na zřízení muzeí ale bylo časem upuštěno.

29. 4. 1946

Po konci druhé světové války existovala v Ostravě síť internačních středisek pro Němce, válečné zajatce i trestance. Jedním z nich byl také tábor na ulici Struskové ve Vítkovicích, sloužící původně k internaci německých žen. Od 29. dubna 1946 začal komplex sloužit jako trestanecký tábor vězňů, a to pod názvem „Truska“ či „Struska“. Pracovní sílu internovaných Němců tak mohly využívat nedaleké Vítkovické železárny. Tábor na ulici Struskové přitom patřil mezi největší poválečné tábory v Ostravě a proslul nestandartními přátelskými vztahy zaměstnanců vůči internovaným.

Foto: Litografie pohledu na Moravskou Ostravu E. W. Knippela 

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy