Historické kalendárium

pro týden od 13. února do 19. února

14. února 1871           

Dne 14. února 1871 se v Berouně narodil herec Alexandr Kantor. Pocházel z rodiny venkovského herce Antonína Kantora, jeho matka Marie byla dcerou německého divadelního ředitele Josefa Kullase. V letech 1887–1919 byl hercem a režisérem v mnoha kočovných divadelních společnostech. V roce 1919 jej v době jeho angažmá u společnosti A. J. Frýdy získal ředitel do nově založeného Národního divadla moravsko-slezského Václav Jiřikovský jako herce a režiséra ostravské činohry (byl rovněž členem operetního souboru), kde působil až do svého skonu. Patřil k představitelům realistického herectví, jeho doménou byly komické typy a venkovské postavy českého i světového divadelního repertoáru. Značnou popularitu získal zejména jako komik, současníky byl nazýván „venkovským Mošnou“, kterého jim připomínal svou postavou, vzhledem, temperamentem a pohybovými dispozicemi. Své herecké zkušenosti uplatňoval také v režisérské činnosti, zvláště při inscenování lidových veseloher a frašek. Napsal několik divadelních her, na jejichž realizaci se herecky i režijně podílel. Na počátku roku 1929 onemocněl rakovinou a 6. září téhož roku ve věku osmapadesáti let zemřel. Jeho oblibu u diváků potvrdil průběh posledního rozloučení, které se proměnilo ve velkou lidovou manifestaci.

14. února 1929           

Ke dni 14. února 1929 byl v Moravské Ostravě založen Česko-polský klub jako sekce Kulturní rady pro širší Ostravsko. Cílem organizace byla spolupráce v kulturním, hospodářském i politickém životě mezi oběma národy a snaha, „aby třecí plochy obou národností, žijících společně na území Těšínska (kde žila významná polská menšina), se zmírnily“. Předsedou spolku byl zvolen dr. František Král. Výbor byl složen z poloviny z českých zástupců a polovinu tvořili polští představitelé. Mezi české činovníky patřil také starosta Moravské Ostravy Jan Prokeš a gymnaziální profesor Rudolf Tlapák. Organizace v souvislosti se zhoršenou mezinárodní i vnitrostátní situaci a zesílením polské iredenty v 2. polovině 30. let 20. století zanikla.

17. února 1995          

Právě 17. února 1995 slavnostně otevřeli nové prostory ostravské pobočky Alliance française na Mlýnské ulici v Moravské Ostravě velvyslanec Francouzské republiky Beenoit D’Aboville a ostravský primátor Evžen Tošenovský. Počátky Alliance française Ostrava byly skromné – malá pronajatá místnost s několika svazky francouzských knih přístupná veřejnosti jedno odpoledne v týdnu. Brzy začala organizace nabízet kurzy francouzštiny a pořádat různé kulturní akce. Mezi nejznámější patří Francouzský podzim, jehož součástí jsou přehlídky filmů, koncerty, besedy, přednášky či ochutnávky francouzské kuchyně. Alliance française se za šestnáct let již pětkrát stěhovala, aby mohla vyjít vstříc stále stoupajícímu zájmu o kurzy francouzštiny a francouzskou kulturu.

Foto1: Alexandr Kantor v roli Molièrova Lakomce (1927)

Foto2: Článek o slavnostním otevření Alliance française v Ostravském večerníku z 20. 2. 1995

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy