Historické kalendárium

pro týden od 27. září do 3. října

29. září 1921

V tento den v brzkých ranních hodinách vypukl v Hulvákách (městská část Ostravy) požár, který pohltil stáj pro koně, elektrikářskou dílnu a část obytného stavení místního starousedlíka Prokopa. Požár byl tak rozsáhlý, že už po dvou hodinách docházela v okolních studnách voda k jeho hašení. Tuto událost zaznamenal také dobový tisk, který napsal „…též nutno si stěžovati, že nebyl v Hulvákách zřízen již dávno hydrant, nebo může se stát, bude-li někdy hořeti za větru, lehnou popelem celé Hulváky, než voda z Nové Vsi bude přivedena.“

2. říjen 1895

Dne 2. října 1895 se narodil v Chrudimi František Benoni, divadelní režisér a herec, spoluzakladatel Beskydského divadla (vznik 1942).  U divadla začínal v roce 1912 a roku 1921 přišel do Hranic (okres Přerov), kde vytvořil přes padesát režií, desítky postav a asi dvě stě představení.  V letech 1947-1970 působil ve Státním divadle Ostrava (NDM v Ostravě), v sezoně 1970/1971 v Divadle Petra Bezruče. K jeho významným rolím, které v Ostravě ztvárnil, patří postava Osipa (Revizor N. V. Gogola) nebo sedláka Lízala (Maryša A. a V. Mrštíků). F. Benoni zemřel 21. 6. 1971 v Ostravě, pohřben je na městském hřbitově v Hranicích.

3. říjen 1873

Právě dne 3. října 1873 spatřil ve Šternberku světlo světa Antonín Schiebel, architekt a stavitel německé národnosti, který velkou část života prožil v Hrušově (městská část Ostravy), kde bydlel a také podnikal. V lednu 1900 zde otevřel stavitelský obchod. K jeho stavbám patří větší i menší obytné domy, školní budovy, hospodářská a průmyslová stavení. A. Schiebel např. projektoval a zajišťoval stavební práce dvoupatrové budovy Polské veřejné školy (Szkoła polska publiczna) v Hrušově (městská část Ostravy) a jednopatrové budovy loděnice a klubovny s hostincem Veslařského klubu Oderhort v Hrušově. Jako autor mnoha kostelů (např. filiálního kostela svaté Kateřiny Alexandrijské a sv. Jakuba St. ve Vrbici, části obce Bohumín) se zapsal do dějin sakrální architektury, zemřel dne 14. 1. 1937 v Hrušově.

 

Foto 1: František Benoni

Foto 2: Dobová reklama na stavitelský obchod Antonína Schiebela

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy