Historické kalendárium

pro týden od 17. února do 23. února

18. únor 1327

Dne 18. 2. 1327 vychází listina, kterou těšínský kníže Kazimír potvrzuje, že přijal od českého krále Jana Lucemburského v léno Těšínsko. Mezi jeho příslušenstvím se jmenuje i hrad Ostrava. Tímto právním aktem bylo Těšínsko trvale připojeno k českému státu, čímž slezskoostravský hrad ztratil svůj původní vojenský a strategický význam zeměpanského hradu na státní hranici.  Dál plnil pouze funkci hradu těšínského knížectví. Od té doby také přestala být státní hranicí řeka Ostravice, která se stala už jen hranicí mezi územím olomouckého biskupství a těšínského knížectví.

22. únor 1998

Dne 22. 2. 1998 zvítězili naši hokejisté pod vedením trenérů Ivana Hlinky a Slavomíra Lenera na zimních olympijských hrách v japonském Naganu. „Turnaj století" byl velkým triumfem českého národního mužstva v čele s kapitánem Vladimírem Růžičkou, Dominikem Haškem či Jaromírem Jágrem. Ostravané sledující finálový zápas s Ruskem v televizi a v restauračních zařízeních v centru města se po skončení zápasu vydali slavit na Masarykovo náměstí. Sešly se tam asi 3 tisícovky fanoušků, kteří v euforii skandovali „Česko, Česko!", „Hašek není člověk, Hašek je bůh", „Vítězný únor" aj. Do pěší zóny vjela za zvuků klaksonů vlajkami vyzdobená auta. Mnozí lidé měli oblečené dresy nebo se ozdobili trikolórou.

23. únor 1884

Karel Votava (1884-1962). Sociálnědemokratický novinář, jedna z obětí politických procesů v Ostravě v 50. letech.Dne 23. 2. 1884 se v Praze narodil novinář Karel Votava (zemřel 22. 6. 1962 v Ostravě). Od mládí tíhnul k sociální demokracii, od roku 1907 působil jako redaktor sociálně demokratických časopisů v Plzni a Brně a poté krátce v Praze nebo Berlíně. V roce 1920 stál v čele generální dělnické stávky v Oslavanech u Brna, za což byl odsouzen do vězení. Od roku 1928 byl parlamentním zpravodajem ostravského Duchu času a později i jeho šéfredaktorem. Po 2. světové válce se stal redaktorem nového sociálnědemokratického deníku Československá demokracie. Stal se ideovým vůdcem strany, pro níž zpracoval program. Jako kritik komunistické strany byl prvním ostravským novinářem vyloučeným ze Svazu čs. novinářů, následovalo propuštění z redakce a vyloučení ze strany. V inscenovaném procesu před Krajským soudem v Ostravě ve dnech 9.–11. 11. 1954 byl obviněn z velezrady a odsouzen na 22 let vězení. Na svobodu se dostal až na základě amnestie prezidenta republiky Antonína Novotného v roce 1960.

Připravil Archiv města Ostravy