Zoo má za sebou úspěšný rok
Rekordní počet zvířat, rekordní počet mláďat, potřetí překročená hranice půl milionu v návštěvnosti. A také více než půl milionu korun na podporu záchrany nejohroženějších zvířat světa nebo téměř 880 tisíc na podporu výzkumu nemocí slonů. V pořadí čtvrté narozené slůně, rekordní počet odchovaných plameňáků a celkem 18 ptačích mláďat bezplatně poskytnutých pro vypuštění do volné přírody. To je jen malý výčet událostí, které se v loňském roce staly v ostravské zoologické zahradě.
Mládě lemura mongoze v ostravské zoologické zahradě. Foto: Zoo Ostrava
Náměstkyně primátora Kateřina Šebestová shrnula uplynulý rok 2017 z hlediska návštěvnosti i infrastruktury. „Do ostravské zoo přišlo v roce 2017 celkem 506 973 návštěvníků. Potřetí v historii se tak podařilo překročit půlmilionovou hranici a zoo si nadále drží pozici významného turistického cíle nejen v Moravskoslezském kraji, ale i v rámci celé České republiky,“ uvedla náměstkyně Kateřina Šebestová. Za svůj cíl si ostravskou zoo ale volí stále více turistů ze zahraničí, především z Polska.
„Mezi nejvýznamnější investiční akce s přesahem do letošního roku patří elektrifikace celého areálu, který umožní další rozvoj zoologické zahrady. Jedná se o náhradu starých již dosluhujících a nedostatečných rozvodů. Tento projekt svým technickým provedením nemá obdobu v České republice ani jinde v zahraničí. Výkopové a koridorové práce přesahují délku 11 kilometrů, aniž by narušily návštěvnost zoologické zahrady. „Bez této akce by šlo jen stěží budovat nové expozice a další zařízení důležitá pro chod zahrady,“ doplnil ředitel zoo Petr Čolas.
Zoologická zahrada chová 417 druhů zvířat, počet jednotlivých kusů je 4073, což je o 33 více než v roce 2016. „Loni jsme se se po krátké přestávce vrátili k chovu tří druhů ptáků – k ohrožené timálii sečuánské, k vzácně chovanému lorikulu modrotemennému a ohroženému holubu Bartletovu,“ uvedl vedoucí zoologického oddělení Jiří Novák. Rekordní je i počet mláďat, kterých se během roku narodilo celkem 1315. Je mezi nimi celá řada velmi vzácných a v řadě případů dokonce i raritních druhů.
Nejvzácnějším mládětem roku je bezesporu mládě lemura Sclaterova. Jedná se o druhé mládě tohoto druhu, které se v Ostravě narodilo po dlouhých osmi letech. Jeho nevelká populace v evropských zoo čítá sotva 30 jedinců. Vzácným mládětem je ostravský i česko-slovenský prvoodchov lemura mongoze. Je jediným loňským mládětem tohoto lemura i v rámci nevelké evropské populace čítající asi 50 zvířat. Začátkem července se narodilo již čtvrté ostravské slůně. Sameček od začátku dobře prosperuje a jeho matka, pro niž to byl třetí porod, o svého potomka příkladně pečuje.
Mezi ptáky je nejvýznamnějším odchovem mládě kondora královského, jehož jsme se v Ostravě dočkali po dlouhých 50 letech chovu těchto ptáků. Další mimořádné a cenné odchovy ptáků se podařili u těchto druhů: guarouba zlatý (mláďata těchto menších papoušků odchovávají jen asi tři zoo v Evropě), ara horský (vzácně množený), sup kapucín – jeden z našich nejvzácnějších ptáků (u nás se tento kriticky ohrožený sup tradičně množí, v Evropě však naprosto mimořádně), sup hnědý (v pořadí páté ostravské mládě, které ale nakonec odchoval pěstounský pár supů v Zoo Liberec).
Kromě elektrifikace probíhaly během roku i rozsahem menší stavby. Venkovní výběh pro mandrily byl vybaven několika umělými stromy pro zvýšení komfortu pro naši chovnou skupinu, v pavilonu slonů vznikla bezpečnostní manipulační a tréninková stěna, v pavilonu Tanganika došlo k úpravám prostor v části s hrochy a krokodýly, aby zde mohli volně létat ptáci. Budovalo se i v chovatelském zázemí – vyrostly zde nové voliéry pro ptáky a odstavné zařízení pro zvířata.