Známe vzhled domu na Biskupské

25/4 2018

Z celkem 48 návrhů, které byly doručeny do architektonické soutěže na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupské, vybrala porota vítěze. Rada města schválila vítězný návrh a čtyři další, které získají finanční odměnu. Nejvíce se porotcům líbil návrh architekta Michala Palaščáka z Brna a jeho spoluautorů

Známe vzhled domu na Biskupské

Návrh domu, který byl vyhodnocen jako nejlepší.

Architektonickou soutěž na dostavbu prostoru na rohu Kostelní a Biskupské ulice vyhlásilo město Ostrava ve spolupráci s obvodem Moravská Ostrava a Přívoz letos v lednu. Vítězný návrh porota označila za současný, nikoliv však extravagantní ani módní. Projekt podle jejího hodnocení geniálním a formálně zajímavým způsobem ukázal, jak vyřešit problém nezajímavého, převážně severně orientovaného pozemku a stejně nezajímavého kontextu v podobě protější skleněné fasády budovy.

„Do žádné z našich architektonických soutěží zatím nedorazil tak vysoký počet návrhů. Třetina z nich je přitom ze zahraničí. A bylo z čeho vybírat. Porotci nakonec jednohlasně podpořili autory z Brna, kteří mají na svém kontě projekty několika bytových domů, rekonstrukci kryté tržnice na Zelném trhu i návrh na výstavbu parkovacího domu nebo lávky přes Labe. Věřím, že v této proluce na historicky cenném místě bývalé středověké městské brány brzy podle vítězného návrhu vyroste architektonicky hodnotný vícepodlažní městský objekt,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura, který projekt označil za unikátní a ocenil, že moderní stavba v historické zóně nabízí zajímavý průhled ke kostelu sv. Václava.

Projekt nového bytového domu v lokalitě Biskupská x Kostelní souvisí se snahou o oživení historického centra města. Vítězný návrh obsahuje 40 bytů. Investorem bude obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Město a centrální obvod mají v různé fázi rozpracovanosti několik projektů nových nebo rekonstruovaných bytových domů, které by měly do lokality umístit celkem na 200 nových bytů.

Kromě českých architektů se soutěže účastnili architekti a studia ze zahraničí. Do soutěže přišlo sedm návrhů ze Slovenska, dva ze Španělska a po jednom z Itálie, Velké Británie, Nizozemska, Polska a Německa. Pro nesplnění podmínek porota vyřadila 15 návrhů, takže nakonec posuzovala 33 návrhů. Jednalo se o čtvrtou architektonickou soutěž vypsanou městem Ostrava.