Zlatá tretra se uskuteční s diváky v hledišti

6/5 2021

Jubilejní 60. ročník Zlaté tretry Ostrava se uskuteční 19. května na Městském stadionu Ostrava ve Vítkovicích. V hledišti bude moci mítink sledovat 1500 diváků.

Zlatá tretra se uskuteční s diváky v hledišti

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová s oštěpařkou Nikol Ogrodníkovou. Foto: René Stejskal

„Děkuji pořadatelům, že i nepříznivé situaci nerezignovali a dokázali uspořádat mítink Zlatá tretra. Doufala jsem, že se klání atletů budou moci zúčastnit i sportovní fandové a jsme potěšena, že diváci opravdu usednou do hlediště, byť v omezené míře,“ řekla náměstkyně primátora Ostravy pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Organizátoři obdrželi výjimku pro pořádání významných sportovních akcí od Ministerstva zdravotnictví nejen na samotný mítink, ale také pro obsazení deseti procent kapacity stadionu. „Byli jsme velmi šťastni, když jsme obdrželi výjimku pro pořádání Zlaté tretry. Ale upřímně, bez fanoušků by to nebylo ono. Proto máme radost, že epidemická situace v České republice se zlepšila natolik, že nám byla udělena výjimka i pro přítomnost omezeného počtu fanoušků na tribunách. V tuto chvíli zpracováváme manuál pro zajištění všech nařízení s touto výjimkou spojených. Konkrétní informace pro fanoušky zveřejníme v nejbližších dnech,“ potvrdil technický ředitel mítinku Oldřich Zvolánek.

Už několik oznámených hvězd potvrzuje slova manažera mítinku Alfonze Jucka o tom, že milovníky atletiky nejen přímo na stadionu, ale také u televizních obrazovek čeká skvělá podívaná. „Podařilo se nám zajistit start nejlepšího atleta světa současnosti Armanda Duplantise. Světový rekordman ve skoku o tyči dokáže vyprodat stadion, nám se to bohužel nepodaří, ale i tak čekáme skvělý závod. Bude to jeho premiéra v České republice a moc se do Ostravy těší. Vždyť jeho velkým soupeřem bude rekordman tretry Sam Kendricks,“ připomenul Alfonz Juck.

Světový rekordman v hodu oštěpem a ředitel Zlaté tretry Jan Železný má zase radost z toho, že ve skvělé formě je jeho svěřenkyně Nikola Ogrodníková. Ta v minulém týdnu splnila kvalifikační limit na olympijské hry a v Ostravě ji čeká souboj s olympijskými vítězkami Barborou Špotákovou a Sarou Kolakovou. „V loňském roce jsem po závodech říkal, že to nejhorší máme za sebou. Jenže o rok později je situace stejná a stále bojujeme s koronavirem. I přesto se díky podpoře všech našich partnerů a povolení Ministerstva zdravotnictví mohou fanoušci těšit na další skvělou akci. Moc jim za to děkujeme. Měli jsme možnost pořádat jubilejní ročník Zlaté tretry v květnu nebo až po olympiádě v Tokiu. My jsme chtěli dát příležitost nejlepším českým atletům a atletkám, aby ještě splnili limity na hry do Tokia nebo alespoň získali body do světového rankingu. Tretra je součástí Continental Tour Gold a úspěch na ní je vyvážen obrovským množstvím bodů. Proto v Ostravě přivítáme absolutní českou špičku a samozřejmě také řadu světových hvězd,“ uvedl Jan Železný.

Jednou z atletek, která už žádné body do žebříčku nepotřebuje, je oštěpařka Nikola Ogrodníková. Její letošní maximum 62,12 metrů z nedávného LIMEETINGu v Ostravě jí zajistilo místo na olympiádě, přesto se na Zlatou tretru moc těší. „Vyzkoušela jsem si svoji formu minulý týden a věřím, že na tretře bude lepší počasí. Tohle je můj domácí stadion, moje výkony tady nebyly vždy ideální, ale doufám, že jsem to už konečně zlomila. Chtěla bych si na tretře posunout osobák a závod vyhrát. A že mými soupeřkami budou Bára Špotáková a Chorvatka Kolaková? Já mám ráda závody, kde jsou kvalitní soupeřky. Pomáhá mi to s nastavením hlavy. Nebudu pod tlakem směrem k plnění limitu, takže se moc těším.“

Z české špičky se kromě oštěpařek Ogrodníkové a Špotákové na tretře představí také oštěpař Jakub Vadlejch, čerstvý halový mistr Evropy ve vrhu koulí Tomáš Staněk, čtvrtkař Pavel Maslák, mílaři Jakub Holuša s Filipem Sasínkem, překážkářka Zuzana Hejnová, dálkař Radek Juška a také domácí hvězda Simona Vrzalová.

Ze zahraničních pak Dumplantise a Kendrickse doplňují nejlepší oštěpař světa Johannes Vetter, legendární kladivářka Anita Wlodarczyková, světový šampion na 10 000 i 5 000 metrů Joshua Cheptegei, mistryně světa na dvoustovce Dafne Schippersová nebo sprinter Andre de Grasse.

Tříhodinové klání atletů bude v přenášet ČT sport a signál z Ostravy půjde do všech světadílů naší planety.