Životní prostředí zlepší i jednotlivci

4/4 2018

Součástí kandidatury města Ostravy na European Green Capital 2020 je outdoorová kampaň s názvem I na tobě záleží. V tomto případě se jedná o co nejširší zapojení veřejnosti do péče o životní prostředí s upozorněním, že jeho stav závisí na osobní zodpovědnosti každého z nás. Kampaň, která potrvá po celý měsíc duben, se zabývá tématy vody a cyklodopravy.

Životní prostředí zlepší i jednotlivci

Vizuál kampaně I na tobě záleží.

„U vody cílíme na preferenci pití kohoutkové vody. V Ostravě ji máme velmi kvalitní a zároveň chutnou. Její výhodou je její stálá čerstvost. U balené vody uplyne dlouhá doba mezi stočením a spotřebou. Jedná se o týdny, někdy až  měsíce,“ zdůraznila náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Při nevhodném skladování balené vody hrozí, že se v ní začnou množit bakterie. Velkou zátěží pro životní prostředí jsou plastové obaly. Spousta energie je vynaložena na výrobu lahví, pak na jejich přepravu a hlavně na likvidaci. Nezanedbatelný není ani cenový rozdíl. Pokud denně vypijeme 1,5 l vody z kohoutku, tak za ni ročně utratíme cca 21 Kč, kdežto za balenou okolo 2 555 Kč, to je přibližně 120x více! „Balená voda je tak nesmyslný a neekologický přepych,“ poukázala náměstkyně Kateřina Šebestová.

Tématem je také rozvoj cyklistické dopravy. V Ostravě je 250 kilometrů cyklostezek. „Jsme si vědomi, že kromě průmyslu a topení v kotlích se na znečištění ovzduší podílí velkou měrou doprava. Přispějte proto ke zdravému prostředí tím, že alespoň někdy necháte auto doma,“ vyzvala náměstkyně Šebestová a připomenule, že Ostrava je letos navíc  místním koordinátorem celostátní soutěže Do práce na kole.

Kampaň startuje na začátku dubna, a to ve třech hlavních lokalitách – centru, Porubě a Ostravě-Jihu. S vizuály, které jsou zaměřeny na cyklodopravu a vodu, se setkáte na hlavních dopravních i pěších komunikačních trasách, a to na billboardech, tramvajích i tramvajových přístřešcích a lavičkách. Kampaň „I na tobě záleží“ se objeví na osmi billboardech, 13 polepech na tramvajích, dvou tramboardech, 13 tramvajových přístřešcích a 36 lavičkách. Partnerem kampaně je Dopravní podnik Ostrava, který plochy tramvají a zastávek poskytl za zvýhodněných podmínek.

Porotci, kteří rozhodují o nositeli titulu EGC 2020, posuzují celkem 12 oblastí. V případě vody se jedná o silnou zbraň města Ostravy v této soutěži, u cyklodopravy ještě máme prostor ke zlepšení.

Informace k ceně vody:
1 000 litrů vody stojí v Ostravě 37,65 Kč (cena za vodné/2018). 1 l kohoutkové vody stojí 0,0376 Kč; tedy 1,5 l vody z kohoutku tak vyjde ani ne na desetník = 0,0564 Kč, oproti balené, která stojí v průměru 7 Kč. Pokud každý den někdo vypije 1,5 l kohoutkové vody, utratí za rok jen cca 21 Kč; za balenou okolo 2 555 Kč, to je přibližně 120x více. To už stojí za zamyšlení…