Zemřel Eduard Ovčáček, významný umělec a držitel Ceny města Ostravy

6/12 2022

Dne 5. 12. 2022 nás ve věku 89 let navždy opustil profesor Eduard Ovčáček. Jeho jméno je neodmyslitelně spojeno především s experimentálním výtvarným uměním. Věnoval se grafice, sochařství, malířství, fotografii a poezii. Dokázal propojovat jednotlivé umělecké obory, zejména v oblasti vizuální poezie.

Zemřel Eduard Ovčáček, významný umělec a držitel Ceny města Ostravy

Eduard Ovčáček. Foto: MMO

V období po roce 1968 projevil Eduard Ovčáček občanskou statečnost, když ve své tvorbě kritizoval invazi vojsk Varšavské smlouvy a okupaci Československa, později rovněž připojil svůj podpis pod Chartu 77. Za své postoje byl komunistickým režimem perzekuován a v průběhu takzvané normalizace nesměl oficiálně vystavovat.

Po listopadu 1989 se aktivně podílel na obnově hned několika výtvarnických spolků a uskupení. Patřil k zakladatelům Fakulty umění Ostravské univerzity, kde vedl Ateliér volné grafiky na Katedře intermedií.

Profesor Eduard Ovčáček byl nositelem řady profesních i jiných ocenění, v březnu 2008 obdržel za svůj umělecký a pedagogický přínos Cenu města Ostravy.

Statutární město Ostrava vyjadřuje rodině Eduarda Ovčáčka, jakož i jeho přátelům, upřímnou soustrast.