Zastupitelstvo rozhodlo o podpoře sociálních služeb a aktivit pro rok 2024

1/2 2024

Město Ostrava dlouhodobě poskytuje finanční podporu poskytovatelům sociálních služeb a aktivit pro občany města. Týká se pěti dotačních oblastí, a to sociální péče, protidrogové prevence, podpory osob s handicapem, prevence kriminality a zdravotnictví. V letošním roce rozdělí přes více než 99 miliónů korun mezi 265 pečlivě vybraných projektů.

Zastupitelstvo rozhodlo o podpoře sociálních služeb a aktivit pro rok 2024

Ilustrační foto. Autor: Jiří Zerzoň

Mohu s potěšením říci, že vstřícná podpora širokého spektra těchto projektů, ať už se jedná o celoroční či jednorázové akce, umožní   kvalitní zabezpečení poskytování   sociální služeb a dalších užitečných aktivit, které jsou potřebné a žádané a které rovněž obsahově naplňují přijaté strategické záměry města. Nositeli projektů jsou především neziskové organizace, kdy s většinou z nich máme již velice dobré mnohaleté zkušenosti,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Podpořené projekty jsou v souladu se strategickými dokumenty města, především s 6. Komunitním plánem sociálních služeb a souvisejících aktivit na období let 2023–2026, Strategií prevence kriminality statutárního města Ostravy na období 2023–2027 a Plánem sociálního začleňování Ostrava 2022-2027.

Plánován je také rozvoj či rozšíření nabídky služeb, a to například sociální rehabilitace pro osoby s poruchami autistického spektra organizace MIKASA z.s., sociálně terapeutické dílny PRAPOS z.s., v nichž se mohou pracovně uplatit osoby s mentálním, tělesným či kombinovaným postižením. Dále je podpora směřována např. k sociálně ohroženým rodinám, jimž pomáhá organizace HoST – Home-Start Česká republika, z.ú., odlehčovacím službám Mobilního hospice Ondrášek a Andělů Stromu života. Rozšířena bude i pomoc občanům při řešení problémů s návykovým chováním ARKA CZ, z.s. či program Ostravské univerzity zaměřený na podporu a zjišťování zdravotního stavu obyvatel v sociálně vyloučených lokalitách.

Široká škála služeb a aktivit na území města Ostravy zahrnuje jak služby pobytové, jako jsou domovy pro seniory, azylové domy, chráněná bydlení, terapeutické komunity, tak služby a aktivity poskytované v přirozeném prostředí klienta či ambulantně. V rámci aktivit je podpora zaměřena také na práci s dětmi a mládeží, pomoc a podporu obětem trestných činů, práci v rizikových lokalitách, na osvětu, výchovně vzdělávací a rekondiční činnosti směřující ke zlepšování zdraví obyvatel a podporu zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním.

Projekty podpořené z rozpočtu města najdete na webu dotace.ostrava.cz. Aktuální informace o podpořených sociálních službách najdete na webu socialnisluzby.ostrava.cz.