Zástupci Ostravy, Katovic, kraje a vojvodství na téma zlepšení kvality ovzduší
Po zářijové katovické schůzce primátorů Ostravy a Katovic pokračovalo ve čtvrtek 22. listopadu v Nové radnici jednání, jehož společným jmenovatelem je snaha o zlepšení kvality ovzduší. Polskou delegaci vedli Aleksandra Banasiak, členka Rady Slezského vojvodství, a Michal Luty, náměstek primátora Katovic. Vedle primátora Ostravy Petra Kajnara a krajského hejtmana Miroslava Nováka byli setkání přítomni zástupci Zdravotního ústavu, ČIŽP, ČHMÚ, krajského úřadu, magistrátu a dalších organizací.
Představitelé vedení Ostravy, Katovic, kraje a vojvodství při jednání FOTO: J. Urban
V průběhu jednání jeho účastníci sledovali prezentace o vlivu a kvalitě ovzduší na zdraví obyvatel (Jiří Bílek, Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě), o spolupráci českých a polských meteorologů (Vladimíra Volná, Český hydrometeorologický ústav), o kontrolní činnosti stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší (Radomír Štěrba, Česká inspekce životního prostředí) apod.
Po následné diskusi se česká a polská strana shodly na vytvoření pracovní skupiny, která připraví opatření pro zlepšení kvality ovzduší na obou stranách hranice. Je zapotřebí celý proces urychlit v řádu několika měsíců tak, aby obě národní vlády mohly konkrétní projekty a jejich financování z peněz Evropské unie zařadit do programovacího období 2014-2020.
Krajský hejtman Miroslav Novák mimo jiné podotkl, že obě města a regiony nemohou otálet. Musí vytvořit tlak na českou a polskou vládu, na Brusel. Definovat, které peníze a na jaké projekty nejvíce potřebujeme. Primátor Petr Kajnar konstatoval, že zaměření projektů bude dáno největšími zdroji znečištění ovzduší, kterými jsou průmysl, doprava a lokální topeniště. Náměstka katovického primátora Michala Lutého překvapila informace o tom, že tři čtvrtiny znečištění přichází v období smogových situací na Ostravsko z Polska. Během měsíce proto u našich sousedů chtějí mít k dispozici analýzu, které zdroje se na transportu emisí nejvíce podílejí.