Zástupce unijních vlád čeká seznámení s Ostravou a Moravskoslezským krajem

7/7 2022

V rámci návštěvy Moravskoslezského kraje dnes zavítali do Ostravy představitelé Výboru stálých zástupců členských států v Radě Evropské unie (COREPER I). V regionech se zdrží od 7. do 9. července.

Zástupce unijních vlád čeká seznámení s Ostravou a Moravskoslezským krajem

„Corepeři" na VŠB-TUO za přítomnosti zástupců kraje i města. Foto: MSK

Během tří nabitých dnů zástupci vlád evropské sedmadvacítky podrobně poznají projekty, financovanými evropskými fondy. Zároveň také přesně zjistí, jakým způsobem je s evropskými dotacemi nakládáno. Návštěva se koná u příležitosti předsednictví České republiky v Radě EU.

„Corepeři“ si prohlédnou například Dolní Vítkovice, nejnavštěvovanější ostravskou atraktivitu, při jejímž vzniku evropské peníze pomáhaly nebo Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava, která má s čerpáním evropských prostředků bohaté zkušenosti. Zde projdou rovněž vysoce specializovaná pracoviště jako Protolab, IT4Innovations a superpočítač.

Náměstkyně primátora města Ostravy Andrea Hoffmannová připomněla, že také díky evropským dotacím se daří zvyšovat kvalitu života v moravskoslezské metropoli a přispívat k tomu, aby byla pro lidi místem, kde chtějí žít: „Jako město se v neposlední řadě snažíme o zkvalitnění vzdělávání na všech úrovních, jakož i jeho snadnou dostupnost pro všechny, včetně zdravotně a sociálně znevýhodněných. K tomu využíváme prostředků Evropského sociálního fondu. Existuje však spousta dalších příkladů, ať už se jedná o zatraktivňování veřejného prostoru nebo zkvalitňování a rozšiřování dopravní infrastruktury. Hosté z COREPERu teď u nás vše poznávají takříkajíc z první ruky. Bylo velmi příjemné od nich slyšet, že vnímají zřetelný posun Ostravy „od černé k zelené“. Oceňují, jaký kus cesty se nám podařilo urazit například v oblastech smart technologií, IT inovací či robotické inteligence.“

Důležitou agendou, kterou zástupci Moravskoslezského kraje i statutárního města Ostravy s hosty z Bruselu probírali, byla transformace zdejších regionů, včetně Ostravska. Právě COREPER I totiž posuzuje veškerá témata, která mají být projednávána Radou EU, ta transformační nevyjímaje.

„Návštěvu představitelů Výboru stálých zástupců členských států v Radě EU vnímám jako velmi důležitý střípek v celé skládance transformace, kterou náš kraj prochází. Věřím, že i tyto tři dny budou mít svůj význam v celém procesu, jehož výsledkem má být odolnější, udržitelnější, zelenější, ale také atraktivnější a úspěšnější region,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Gestory celé akce jsou Úřad vlády ČR a Ministerstvo zahraničních věcí ČR, spolupořadateli pak Svaz průmyslu a dopravy ČR, Stálé zastoupení ČR při EU a Moravskoslezský kraj.