Zásadnost sociální pomoci připomene i Světový den sociální práce

20/3 2023

Pomyslnou pomocnou ruku poskytují lidem v tíživých životních situacích také sociální pracovníci. Ať už budou obyvatelé města čelit bytové nouzi, finanční nedostatečnosti v důsledku všudypřítomného zdražování potravin či energií, či se stanou senioři oběťmi domácího násilí, onemocní nebo jsou osamělí, mohou se obrátit o pomoc na sociální pracovníky.

Zásadnost sociální pomoci připomene i Světový den sociální práce

Nezastupitelnost sociální práce si připomínáme v rámci Světového dne sociální práce, jehož 40. ročník letos připadá na 21. března, neboť je vyhlašován Mezinárodní organizací sociálních pracovníků od roku 1983 (víc viz https://1url.cz/0r9DB).

 

„Jednou z nosných priorit, významně podporovanou ze strany města Ostravy, je zajištění podpůrné sociální sítě pro pomoc našim občanům, kteří se ocitnou v nouzi, nebo v jakýchkoliv krizových a náročných životních situacích. Každoročně jsou proto v rozpočtu města jednak vyčleněny potřebné částky na provoz sociálních a dalších podpůrných služeb a aktivit, ale velký význam má i vytvoření místa prvního kontaktu přímo na ostravské radnici pod názvem SOCIOPOINT, kde každému, kdo se ocitne v tíživé situaci, je nabídnuta pomoc pro její řešení,“ konstatoval Zbyněk Pražák, náměstek primátora.

 

Město každoročně vynakládá prostředky ve výši zhruba 160 milionů korun na zajištění podpůrné sítě občanům čítající přes 180 registrovaných sociálních služeb a s nimi souvisejících aktivit. Jsou využívány seniory, dětmi a mládeží, rodinami, osobami s tělesnými, smyslovými a duševními handicapy, lidmi v sociální nouzi a dalších obtížných životních situacích.

 

Lidé v Ostravě naleznou kýženou pomoc též přímo v budově Magistrátu města Ostravy na Prokešově náměstí v Sociopointu (víc https://1url.cz/ur9Is). Sociální pracovníci poskytnou radu, jak postupovat při řešení existenčních potíží (v návaznosti na rostoucí náklady na úhradu bydlení, energií, potravin, splátek, dalších výdajů), zprostředkují případně pomoc sociálních služeb, úřadů i zdravotnických organizací. Poradí, zda potřební mají nárok na příspěvky na bydlení, na děti, výchovné aj. Zájemci mohou sociální pracovníky Sociopointu kontaktovat na bezplatné lince 800 700 650, místo je v provozu každý den (detailně viz uvedený odkaz). Mezi stovkami případů, které v Sociopointu řešili, byla také situace matky dvou dětí, ač zaměstnaná čelí nedostatku finančních prostředků, neboť majitel bytu opakovaně zvedá nájemné, otec na děti neplatí. Žena přes ostych, který původně cítila, zkusila vyhledat pomoc v Sociopointu. Sociální pracovníci ženu informovali, jak žádat o náhradní výživné a doporučili požádat o příspěvek na bydlení. Ženě pomohli vyplnit žádosti i další povinné podklady. Matka sama by situaci takto řešit neuměla, odcházela s nadějí, že pokud finance díky absolvovanému procesu získá, bude moci po dlouhé době dětem koupit jen tak něco pro radost.

V rámci Sociopointu bylo zřízeno v půli listopadu 2022 také kontaktní místo pro bydlení a do současnosti se jeho pracovníci zabývali více jak třemi sty případů. Obyvatelé města zde získají informace, kterak řešit potíže v oblasti bydlení, včetně nedostatku financí na jeho úhradu a současně mohou podat žádost o sociální byt (víc https://1url.cz/dr9Ij). Mezi lidmi, jež se zde obrátili o radu, jsou klienti, bydlící v nevyhovujících podmínkách, či přebývající na ubytovnách. Další zde žádají o sociální byty v rámci projektu Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostravě, který je realizován od listopadu 2022 do října 2025. Hlavním cílem aktuálního projektu je zajistit domácnostem v bytové nouzi standardní bydlení a poskytovat jim podporu ze strany sociálních pracovníků. Jde již o třetí projekt, který realizujeme. Vyčleněno a zabydleno bylo 168 sociálních bytů, bydlení si udrželo 84 % domácností. Dalších minimálně 40 bytů plánujeme zabydlovat. Na kontaktní místo se obrátila také matka dvou dětí, která zde hledala řešení ze své aktuální situace, kdy s přítelem a dětmi bydlí v jednom pokoji na ubytovně, bez vlastní kuchyně. Původní byt, který rodina obývala, musela opustit, neboť se jej majitel rozhodl prodat. Ač má rodina stálý příjem, ocitla se v nouzové bytové situaci.

Pokud budou lidé hledat pomoc pro blízkého, o kterého se potřebují postarat, osobní asistenci pro dítě se zdravotním postižením či budou řešit další nepříznivé sociální situace, pomoc mohou nalézt také na webovém portálu sociálních služeb a souvisejících aktivit v Ostravě viz https://socialnisluzby.ostrava.cz/. Souhrnný pohled na sociální problematiku (sociální práci, služby, bydlení, zdraví, zaměstnanost, finanční gramotnost, ale i prevenci kriminality či kontakty na sociální pracovníky) lze nalézt na webu sociálních věcí viz https://socialniveci.ostrava.cz/. Na stejném místě naleznou zájemci také informace k činnosti dobrovolníků, pěstounů a mnohé další.

„U příležitosti Světového dne sociální práce děkuji pracovníkům v neziskových a příspěvkových organizacích, sociálním pracovníkům na úřadech městských obvodů a magistrátu města i v dalších institucích za poctivost, empatii a vysokou odbornou kvalitu, s jakými pomáhají lidem z nesnází. Z posledních tří náročných let vycházíme zkušenější, než jsme si kdy dokázali představit. Naše práce však pokračuje dál, a proto vám všem přeji dostatek zdrojů energie, chuť v našem poslání pokračovat a radost i z těch nejdrobnějších úspěchů,“ doplnil Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.