Žádosti o dotace na obnovu památek a sakrálních staveb město přijímá do 8. března 2024

13/12 2023

Statutární město Ostrava opět podpoří rekonstrukční a obnovovací stavební práce, sloužící k zachování kulturních památek a významných městských staveb na svém území. Finanční prostředky žadatelům – tak jako v předchozích letech – poskytne rozpočet Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb.

Žádosti o dotace na obnovu památek a sakrálních staveb město přijímá do 8. března 2024

Renovační práce na Lidické ulici ve Vítkovicích. Foto: Adolf Horsinka

V jeho rámci město na daný účel pro nadcházející rok shromáždilo ve dvou výzvách celkem 5, 5 milionu korun.

„Tento dotační program Ostrava vyhlašuje již od roku 2009.  Za dobu svého fungování se stal důležitým nástrojem a pomocníkem při udržování architektonického dědictví našeho města. Majitelé nemovitostí této pomoci města aktivně využívají. Výsledkem tak je, že se daří postupně obnovovat zašlou krásu časem poznamenaných historických staveb, na jejichž obnovu mnohdy jejich majitelé nemají potřebné finance,“ shrnula náměstkyně primátora Hana Tichánková. „Žádosti pro rok 2024 je nutné předložit v termínu od 8. ledna do 12 hodin dne 8. března 2024. Samotné stavební práce pak musí být provedeny mezi 1. lednem 2024 a 30. červnem 2025,“ připomíná potenciálním zájemcům.

O poskytnutí finanční podpory rozhodnou následně orgány města do konce června 2024. První výzva programu (výzva číslo 3) se týká městských domů a industriálního dědictví. Zahrnuje městské domy, které jsou kulturní památkou nebo leží v památkově chráněném území, dále domy s mimořádným urbanistickým a architektonickým významem mimo památkově chráněné území, jakož i objekty kulturního využití a industriální památky. Minimální výše dotační podpory jednomu projektu činí 50 000 korun, maximální pak 1 500 000 korun.

Druhá z výzev (výzva číslo 4) je vztažena k sakrálním stavbám. Těmi se rozumí objekty sloužící duchovní praxi, bohoslužbám a jiným náboženským úkonům. Nejnižší výše finanční podpory na jeden projekt je v rámci výzvy určena na 50 000 korun, nejvyšší částka přiznatelná jednomu projektu dělá 500 000 korun.

Žádosti budou přijímány elektronicky, následně pak v listinné podobě, případně prostřednictvím informačního systému datových schránek. Veškeré potřebné informace jsou přehledně k dispozici na dotace/památky.

Ostrava podporuje obnovu i údržbu historicky a kulturně jedinečných staveb dlouhodobě. Jen v letošním roce tak město dotovalo 11 vybraných staveb. Spolufinancovalo třeba renovační práce na domě ve stylu „sorela“ na Hlavní třídě v Porubě nebo úpravy domu v centru města, v ulici 28. října, z let 1920–1930 ve slohu art deco. Městské peníze pomáhaly rovněž při opravě zámku ve Vítkovicích, stejně jako v případě U – Hausu, známé kulturní památky tamtéž. Ze sakrálních objektů, které se letos dočkaly finanční injekce do své obnovy, můžeme zmínit kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Hrabové, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Třebovicích, kostel sv. Anny v Polance nad Odrou, kostel sv. Františka Viktora v Hrušově, kostel sv. Pavla ve Vítkovicích a další.