Začít včas znamená začít dobře
Začít včas znamená začít dobře. Pod tímto názvem se konala ve dnech 6. a 7. listopadu konference na téma včasné péče o sociálně znevýhodněné rodiny s předškolními dětmi a inkluzivního vzdělávání. Spolu s městem a Agenturou pro sociální začleňování ji uspořádala Nadace Open Society Fund (OSF) Praha.
Konference se konala v kavárně pavilonu U6 v Dolní oblasti Vítkovice. Foto: B. Krzyžanek
Konference se konala v Ostravě, protože právě pro tento region je její téma velmi naléhavé. Jde o to, že velká část dětí ze sociálně vyloučených lokalit nenavštěvuje předškolní přípravu, což má zásadní vliv na jejich neúspěchy ve škole. „Podle zprávy o stavu romské menšiny v ČR za rok 2013 tvoří romské děti víc jak 28 procent žáků praktických škol, v Moravskoslezském kraji dokonce 36 procent,” informoval ředitel Nadace OSF Praha Robert Basch. Praktické školy jsou určeny pro děti s lehkým mentálním postižením.
Předškolní vzdělávání je pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí často obtížně dostupné, mimo předškolní zařízení jich proto zůstává okolo 40 procent. Jako řešení se nabízí práce s dětmi přímo v rodinách či v rodičovských centrech. Čím dříve se začne s rodinou pracovat, tím lépe se děti začleňují do hlavního vzdělávacího proudu. Tento způsob intervence je navíc finančně nejvýhodnější. Návratnost investic do výchovy a vzdělávání je nejvyšší u dětí do tří let.
Ostravská konference byla výjimečná zastoupením odborníků z místní samosprávy, vedení škol, neziskových organizací a rodičů. O své zkušenosti se dělili zástupci Magistrátu města Ostravy, představitelé zábřežské Základní školy Chrjukinova, Mateřské školy Požární v Moravské Ostravě. Projekty zaměřené na podporu rodičovských kompetencí prezentovaly organizace Společně-Jekhetane, Centrom a Vzájemné soužití. Příklady dobré praxe ze vzájemné spolupráce přiblížily společnost Bílý nosorožec a MŠ Mariánské Hory a Hulváky.