Výstavy a kniha k 70. výročí osvobození

16/4 2015

Akce města Ostravy zaměřené na 70. výročí osvobození a konec druhé světové války zahájila 15. dubna ve foyer Nové radnice vernisáž dvou výstav a křest knihy o válečných hrdinech Mikuláši Končickém a Pavlu Vranském. Slavnostního setkání se zúčastnili primátor Tomáš Macura a řada významných hostů.

Výstavy a kniha k 70. výročí osvobození

Zprava plukovník Pavel Vranský, generálmajor Mikuláš Končický a další osobnosti ve foyer Nové radnice. Foto: J. Zerzoň

Moravskoslezský kraj zastupovali hejtman Miroslav Novák, náměstek hejtmana Josef Babka, obvod Moravská Ostrava a Přívoz starostka Petra Bernfeldová, Krajské vojenské velitelství v Ostravě ředitel plk. Jaroslav Hrabec, společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech ředitel pro vnější vztahy Petr Vaněk, nechyběli představitelé a členové Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské a další. Mezi čestnými hosty vernisáže a křtu byl generální konzul Ruské federace v Brně Andrej Šaraškin, honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník aj.

Výstava instalovaná ve foyer přízemí Nové radnice Archivem města Ostravy nese název Dobojováno!!! Jejím cílem je pomocí obrazových a textových dokumentů přiblížit význam Ostravy jako strategického centra Hitlerovy Třetí říše a průběh ostravsko-opavské operace se zvláštním zřetelem na boje o Ostravu.

Hlavními taháky výstavy v Ostravském muzeu s názvem I pro muzeum válka skončila jsou třeba předměty z vybavení tanku T-34, dobové řády, vyznamenání a jako třešnička na dortu maršálská uniforma velitele 4. ukrajinského frontu Rudé armády Andreje Jeremenka. Návštěvníci zde mohou vidět 30minutový filmový dokument sestavený z dosud neznámých záběrů z osvobozování kraje i samotného města. Na výstavě jsou i dokumenty přibližující válečnou historii Ostravského muzea. Obě výstavy mají společný katalog a potrvají do 31. května.

„Chceme nabídnout občanům a návštěvníkům města v předvečer oficiálních oslav osvobození Ostravy 30. dubna možnost seznámit se s reáliemi života na sklonku války a lépe porozumět prožitkům a pocitům lidí, pro které bylo osvobození chvílí, kdy se po téměř šesti letech nacistické nadvlády staly jejich nejvroucnější naděje skutečností,“ uvedl k expozicím primátor Ostravy Tomáš Macura.

Součástí vernisáže v radnici byl křest knihy Bez nároku na slávu, vyprávějící životní příběhy dvou válečných veteránů. Letce RAF, nositele mnoha našich i zahraničních vyznamenání, plukovníka Pavla Vranského, a legendárního tankisty a čestného občana Ostravy generálmajora Mikuláše Končického. Na více než 270 stranách přináší osobní svědectví ve formě rozhovoru (M. Končický) nebo deníku (P. Vranský) a také vzácné fotografie ze soukromých sbírek.

Město Ostrava podpořilo vydání knihy účelovou neinvestiční dotací 90 tisíc korun.

Stejnou částkou přispěli Moravskoslezský kraj a společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech. Publikace, kterou vydalo nakladatelství Montanex, je již k dostání v knihkupectvích.