Výstava s kopií Zlaté buly sicilské v Ostravském muzeu

13/7 2012

Vzácné rukopisy, mince, pečeti, zbraně a další předměty z 11. a 12. století jsou od pátku 13. července k vidění na výstavě Cesta ke Zlaté bule sicilské v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí. Unikátní přehlídka instalovaná ve spolupráci s Národním památkovým ústavem ú.o.p. Ostrava se koná pod záštitou primátora Petra Kajnara a generální konzulky Polska v Ostravě Anny Olszewské.

Výstava s kopií Zlaté buly sicilské v Ostravském muzeu

Zlatá bula sicilská Repro: Národní archiv v Praze

Dne 26. září 1212 vystavil v Basileji sicilský král, pozdější římský císař Fridrich II., Přemyslu Otakarovi I. listinu, která je známá pod názvem Zlatá bula sicilská. Fridrich v ní především uznal dědičný královský titul českých panovníků. Právě k 800. výročí vydání tohoto jedinečného státoprávního dokumentu se výstava koná. Neklade si za cíl pouze prezentovat tuto významnou událost, ale především přibližuje úsilí Vratislava II., Vladislava II. a Přemysla Otakara I. o získání královské koruny. Originál Zlaté buly sicilské nemůže být pro svůj význam v Ostravě vystaven. Listina je prezentována formou zdařilé faksimile zapůjčené Národním archivem v Praze.

Druhá část výstavy, která se věnuje proměně pomezní oblasti Moravy a Slezska, si klade za cíl dotknout se problematiky vzniku prvních měst, tedy Uničova, Bruntálu, Opavy nebo Hlubčic, s přiblížením hornické činnosti v Jeseníkách. Poprvé jsou v rámci výstavy zveřejněny výsledky archeologických výzkumů v Holasovicích a v areálu kostela P. Marie ve Starém Městě. Návštěvníci se dozví jaká situace panovala na přelomu 12. a 13. století na Ostravsku. Kurátory výstavy jsou Roman Bertha, Kateřina Barcuchová, Zbyněk Moravec a Michal Zezula.

Výstava Cesta ke Zlaté bule sicilské je otevřena v pracovní dny od 9 do 17 hod., v sobotu (9-13), v neděli (13-17). Vstupné je 60 Kč pro dospělého, 50 Kč pro studenty a seniory, 40 Kč pro děti, rodinné vstupné 120 Kč (2 dosp. + 2 děti). Výstava potrvá do 12. září 2012.