Výstava návrhů na přestavbu jatek
V prostorách bývalého hobby marketu Bauhaus se koná výstava návrhů na přestavbu jatek z architektonické soutěže. Návštěvníci mohou porovnávat jednotlivé nápady architektů, jak si představovali vzhled jatek a jaké přístavby chtěli do historické budovy zakomponovat. Výstava trvá do 14. června.
Návštěvníci si prohlížejí návrh architekta Roberta Konieczneho z polských Katovic. Foto: Lukáš Kaboň
Výstavu hodnocených architektonických návrhů na konverzi bývalých městských jatek na kulturní centrum pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s galerií Plato. Výstava je přístupná veřejnosti denně včetně sobot a nedělí od 14 do 18 hodin, skupiny a školy si mohou objednat prohlídku i v dopoledních hodinách.
„Prezentace posuzovaných návrhů formou otevřené výstavy je součástí podmínek architektonické soutěže. Jsem rád, že si nejenom odborníci na architekturu, ale všichni, kteří se zajímají o rozvoj města, budou moci prohlédnout různá řešení, která byla předmětem hodnocení soutěžní poroty, a konfrontovat je se svou vlastní představou,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.
K vidění jsou návrhy architektonických studií, které hodnotila porota. Některé obsahují menší či větší přístavby, různě řeší vnitřní prostor objektu. Zajímavé je srovnání s vítězným návrhem studia Petr Hájek Architekti z Prahy.
„Budova bývalých městských jatek je pro potřeby galerie dobře vybraná. Jedná se o zajímavou stavbu, a to je polovina úspěchu. Není ve špatném stavu, jen je potřeba zabránit destrukci konstrukce a zakonzervovat ji,“ řekl architekt Petr Hájek. Městská jatka budou po přestavbě disponovat šesti až sedmi sály, v nichž lze pořádat výstavy.
Nejdiskutovanější částí vítězného návrhu je přístavba – tzv. bílá kostka. „Všichni se mně na ni ptají. Existují dva důvody, proč jsme ji takto navrhli. Ten první je architektonický důvod. Je to nový prvek, který potvrzuje změnu, že z městských jatek vzniká galerie. Chtěli jsme, aby vznikl šperk, který doplňuje historickou budovu,“ vysvětlil Petr Hájek.
Druhý důvod je provozně-technický. Bylo třeba doplnit starou budovu novou přístavbou. Zvažovali jsme, zda využít prostor před nebo za historickou budovou, pak zvítězil nápad navrhnout ji jako integrální součást této budovy,“ popsal architekt Hájek. V „bílé kostce“ vznikne jeden výstavní sál, který nebude mít okna, takže se v něm dají vytavovat díla, která nesmí být osvětlena denním světlem. Ostatní sály v historické budově totiž mají okna. Architekt Petr Hájek navíc potvrdil, že se u historické budovy nebude nic bourat.
Na výstavě uvidí návštěvníci návrhy těchto architektonických studií:
Petr Hájek Architekti, Praha – vítězný návrh
Ing. Arch. Robert Konieczny s KWK PROMES, Katovice
Arch. Irakli Eristavi ze společnosti zerozero s.r.o., Prešov
Ing. Arch. Lukáš Kordík z GUTGUT, Bratislava
architektonická kancelář PLURAL, Bratislav
Ing. Arch. Josef Kiszka, Havířov
RADAARCHITEKTI, Brno
McCullough Mulvin Architects, Dublin.