Výroční konference IOP k sociální integraci

19/9 2012

Dvoudenní výroční konference Integrovaného operačního programu (IOP) na téma Kvalita života – podoby sociální integrace podporované Evropskou unií se koná19. a 20. září v sále zastupitelstva Radnice města Ostravy. Konferenci pořádá ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí a městem Ostravou.

Výroční konference IOP k sociální integraci

Na snímku Daniel Braun (vlevo) a Vladimír Šiška na konferenci v ostravské radnici. Snímky na stránce: Jiří Zerzoň

Na úvod konference vystoupili 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun, 1. náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, primátor města Ostravy Petr Kajnar a náměstek primátora pro sociální oblast Martin Štěpánek. Hovořili o podpoře Integrovaného operačního programu projektům sociální integrace zejména formou dotací, ale také o vytváření podmínek a pravidel pro realizaci těchto projektů.

„V oblasti začleňování sociálně vyloučených skupin lidí do společnosti se podobně jako jiná velká města potýkáme s řadou problémů, které se snažíme postupně řešit. Úspěšně realizujeme projekty podporované z Integrovaného operačního programu. Před časem jsme odstartovali program Sociální inkluze, který je koncipován do roku 2020. Jeho hlavním smyslem a cílem je přispět k lepšímu vzájemnému soužití všech občanů města,“ řekl mimo jiné primátor Petr Kajnar.

V Ostravě se kromě tohoto komplexního projektu daří realizovat několik let také projekt spolufinancovaný z Integrovaného operačního programu. O tomto konkrétním programu hovoří náměstek primátora Martin Štěpánek: „Projekt Budoucnost Vítkovic běží od roku 2009. Je zaměřen na regeneraci bytových domů, úpravu ploch a komunikací v území se silnou koncentrací negativních vlivů.“

Po zahájení následoval blok přednášek a příspěvků. Pro účastníky jsou připraveny také workshopy a návštěva některých úspěšných integračních projektů v Ostravě. V předsálí se představila řada nevládních organizací na malém trhu výrobků svých klientů.