Výprava do mikrosvěta částic ovzduší
Ojedinělá výstava prašných částic z ostravského ovzduší vyfocených pod elektronovým mikroskopem se koná od 14. března ve foyer Radnice města Ostravy. Soubor 22 fotografií byl pořízen speciálním přístrojem ve Zdravotním ústavu (ZÚ) v Ostravě. Na snímcích jsou k vidění částice při velkém zvětšení, odborníci z nich dokonce mohou poznat původce znečištění ovzduší a místo jeho vzniku.
FOTO: Částice prachu vyfocená pod elektronovým mikroskopem. Snímek: ZÚ Ostrava
Prašné částice jsou velmi rozmanité a mají tvar koulí, krychliček, vláken nebo se spojují do tzv. agregátů = hroznů. Velikost takových částeček prachu je od 2 nanometrů do 10 mikrometrů. Částice fotografoval Karel Lach, zástupce vedoucího oddělení anorganických analýz Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Fotografie vznikaly zhruba dva roky, od doby pořízení elektronového mikroskopu v ostravském Zdravotním ústavu. Na snímcích můžeme vidět nejen prachové částice ostravského ovzduší, ale i mořskou sůl, stříbro i živé organismy, jako např. rozsivky. Aby byly částice takto viditelné, musely být zvětšeny 50 až 70 tisíckrát. Částice jsou totiž 1000krát menší než průměr vlasu.
Černobílé fotografie z elektronového mikroskopu kolorovali a stylizovali designéři společnosti Envirta Kristýna Franková a Jakub Kouřil, kteří na námět duchovního otce této výstavy Jiřího Bílka, vedoucího oddělení ovzduší ZÚ Ostrava, upravili obrazy do této grafické podoby.
Fotografie jsou náhledem na úžasný mikroskopický vesmír - podobně jako u virů nebo bakterií. Výstava má mimo jiné demonstrovat schopnost dnešní techniky nahlédnout do rozměrů tisíckrát menších, než je tloušťka lidského vlasu a zároveň nás vědecky posouvá k mikroskopické analýze kovů nebo organických látek, což přispěje v hledání řešení neuspokojivého stavu ovzduší na Ostravsku.
Výstava fotografií ostravského prachu potrvá v prostorách Radnice města Ostravy do 31. března.