Vyhlášena soutěž Ostravský dům roku

23/3 2017

Město Ostrava vyhlásilo již 23. ročník soutěže Ostravský dům roku. Zájemci mohou své stavby, které byly dokončeny nebo u nichž byla ukončena rekonstrukce v letech 2015 a 2016, přihlásit do soutěže do 28. dubna. I letos je vypsána kategorie, v níž může v průběhu během května hlasovat veřejnost.

Vyhlášena soutěž Ostravský dům roku

Domem dvacetiletí se stala multifunkční aula Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Foto: R. Stejskal

Statutární město Ostrava již od roku 1994 každoročně vybírá a oceňuje stavby, které byly dokončeny nebo rekonstruovány na území města v hodnoceném období. Soutěží v ní investoři novostaveb nebo rekonstrukcí budov. V tomto ročníku se jedná o stavby, které byly dokončeny od 1. 1. 2015 do 31. 12. 2016. Zájemci o účast v soutěži mohou své stavby přihlásit do soutěže do pátku 28. 4. do 11 hodin.

S udělením titulu je spojeno finanční ohodnocení ve výši 300 000 Kč a udělení bronzové plakety. V pořadí druhé vyhodnocené dílo obdrží odměnu 150 000 Kč. Kromě titulu Dům roku a odměny za umístění na 2. místě má Rada města Ostravy právo na doporučení soutěžní komise udělit dalším budovám čestná uznání bez určení pořadí. Čestná uznání nejsou spojena s finančním ohodnocením.

O svém favoritovi bude v letošním ročníku znovu rozhodovat také veřejnost. Webová anketa bude spuštěna v průběhu měsíce května.

Dosavadní vítězové soutěže Ostravský dům roku: Čs. obchodní banka na Hollarově ulici (1994), Administrativní budova firmy ICEC na Sokolské třídě (1995), Integrovaný dům v centru Ostravy (1996), Finanční úřad v  Ostravě Jihu (1997), Dostavba zimního stadionu SAREZA v  Porubě (1998), Divadlo loutek (1999), Národní divadlo Moravskoslezské (2000), Cestovní centrum Fischer na Jiráskově náměstí (2001), Dům knihy Librex (2002), Multifunkční budova I. Vědecko-technologického parku v Porubě (2003), Administrativní a provozní budova Liftcomp v Porubě (2004), Sídlo a výrobní základna společnosti Merko CZ v Hrabové (2005), Administrativní a skladový objekt společnosti Bextra ve Vítkovicích (2006), Rekonstrukce nádraží a přednádražního prostoru ve Svinově (2007), Hotel Park Inn v Moravské Ostravě (2008), Polyfunkční dům Elstav ve Vítkovicích (2009), Dům sociálních služeb pro seniory Landek v Petřkovicích (2010), Alternativní scéna Divadla loutek (2011), Multifunkční aula Gong Dolní Vítkovice (2012), Budova Concept House v Porubě (2013) a Svět techniky Science and technology centrum v Dolní oblasti Vítkovice (2014).

Titul Ostravský dům roku 2015 byl udělen stavbě „Nové koupelny – Hudební klub v Moravské Ostravě“ (Heligonka).  Druhou vyhodnocenou stavbou soutěže v loňském roce se stala „Rekonstrukce městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Čestná uznání rada města udělila stavbám: Vysoká pec č. 1 – nástavba v Ostravě-Vítkovicích a Nová správní budova Národního památkového ústavu.

U příležitosti dvacetiletého jubilea soutěže veřejnost vybrala Dům dvacetiletí, kterým se stala Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích.

Výsledky hlasování budou zveřejněny v novinách Ostravská radnice a na webu a sociálních sítích města.