V zoo se to hemží mláďaty

14/7 2018

Ostravská zoologická zahrada má nové přírůstky. Návštěvníci mohou spatřit dvě mláďata vzácných papoušků guaroubů zlatých, devět mláďat největšího ptáka jižní Ameriky nandu pampového a šest mláďat lam alpak.

V zoo se to hemží mláďaty

Mládě lamy alpaky. Foto: Zoo/Pavel Vlček

V jedné z papouščích voliér v ostravské zoologické zahradě je pěkně hlučno. Páru vzácných guaroub zlatých se podařilo odchovat dvě mláďata, která jsou nápadná nejen jasně žlutou barvou, ale také pronikavým křikem. Rodičovský pár těchto vzácných papoušků získala Zoo Ostrava v roce 2006 ze zoologické zahrady z Loro Parque na Tenerife. Prvního odchovaného mláděte se dočkala v roce 2010. Do letošního roku se ptákům podařilo odchovat celkem 14 mláďat. V současné době mohou návštěvníci zoo vidět dvě mláďata vylíhlá v lednu 2018. Ta společně s chovným párem obývají jednu z voliér papoušků  v blízkosti pavilonu Tanganika. Kolemjdoucí návštěvníky lákají svým pronikavým křikem. V teplých letních dnech je mohou lidé vidět, jak využívají rosení a sprchování.

Domorodý název tohoto papouška je ararajuba, což znamená žlutý ara. U nás je často označován jako aratinga, ale s jinými druhy arating není příbuzný. Ostravská zoo je jediná z českých zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad, která tyto papoušky chová. V rámci Evropy je guarouba zlatý chován ve třinácti evropských zoologických zahradách (včetně ostravské), ale úspěšně jej množí pouze ve dvou – v Zoo Ostrava a Zoo Parc de Beauval.

Guarouba zlatý (Guarouba guarouba) obývá pouze deštné lesy severovýchodní Brazílie v povodí Amazonky od dolního toku řeky Xingú a Tapajós. Byl zaznamenán i v přiléhajícím Maranhão. V jiném prostředí se nevyskytuje. Jsou to skupinoví, družní ptáci a také poměrně hluční. Hnízdí od prosince do dubna. Samičky snáší do dutin stromů 2-3 vejce. O mláďata pečuje několik dospělých jedinců.

Ve výběhu jihoamerických zvířat v ostravské zoologické zahradě je v současné době k vidění celkem 15 mláďat – šest mláďat lam alpak a devět mláďat nandu pampového, největšího ptáka Jižní Ameriky. V ostravské zoo se od dubna narodilo celkem pět samečků a jedna samička lam alpak. O všechna mláďata jejich matky příkladně pečují. Lamy alpaky pocházejí z Jižní Ameriky a jedná se o zdomácnělou formu divoce žijících lam. Alpaka byla vyšlechtěna pro vlnu, která je velmi jemná a hřejivá. Mívá různou barvu – od bílé přes světle hnědou a rezavou až po tmavě hnědou. Některá zvířata bývají různobarevná. Stejně tak pestrá jsou i letošní mláďata.

Mláďata nandu pampového se vylíhla 10. června. Všechna jsou v péči svého otce, samice jsou oddělené ve vedlejším výběhu. U nandu pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec. Ten se páří s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda a dál se o snůšku nestarají. Snůška může mít až 30 vajec, která samec inkubuje 35-40 dní. Mláďata jsou po vylíhnutí schopna běhat a sama si hledat potravu. Samec je vodí a střeží až do stáří asi 6 měsíců.