V tramvajích se zlepšila čistota

12/10 2016

Chytrá a přátelská doprava pro Ostravu. Tak zní název strategie Dopravního podniku Ostrava (DPO), která navazuje na městský plán mobility a jejímž cílem je mimo jiné zvyšování komfortu v prostředcích městské hromadné dopravy. Spolu se zástupci DPO o tom informoval primátor Tomáš Macura.

V tramvajích se zlepšila čistota

Čištění tramvají zajišťují pracovnice vybrané ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Foto: B. Krzyžanek

„Všichni víme, že doprava je jedním z faktorů, které významným způsobem ovlivňují kvalitu životního prostředí. Proto chceme maximálně posílit ekologickou veřejnou dopravu, aby jí lidé jezdili rádi a aby ji používali nejenom sociálně slabší, ale také rodiny s dětmi a členové vyšších příjmových skupin. Abychom toho dosáhli, musí být veřejná doprava funkční, bezpečná, a také čistá,“ uvedl Macura.

A právě v oblasti komfortu a čistoty došlo v poslední době k posunu. Jak informovali ředitel a technický náměstek DPO Daniel Morys a Martin Chovanec, firma zavedla vedle základního úklidu vozidel po jejich odstavení také průběžný operativní úklid v době jejich provozu. U tramvají ho zajišťují dvě dvoučlenné čety, které jen v září odpracovaly na smyčkách Hranečník a Vřesinská celkem 300 hodin a uklidily 3630 vozů. V případě trolejbusů a autobusů zajišťují nové úkoly řidiči, kteří jsou formou příplatku ke mzdě motivováni k tomu, aby vždy na konci směny provedli základní úklid interiéru svého vozidla.

Jak zdůraznil ředitel Morys, tato opatření by nebyla možná bez podpory města, protože představují náklady navíc. Podle odhadů přijde operativní čištění tramvají ročně na téměř milion korun, dodatečný úklid trolejbusů a autobusů na dva miliony. Náklady na úklid a čištění vozidel DPO, které dosahovaly 2,8 milionu korun ročně, se tak zdvojnásobí.