V Ostravě se otevřelo velkokapacitní očkovací centrum

1/3 2021

Na výstavišti Černá louka v Ostravě se dnes otevřelo velkokapacitní očkovací centrum. Dnes v něm zdravotníci naočkují asi 250 lidí. V národním rezervačním systému bylo k dnešním 11:00 evidováno zhruba 2200 zájemců o očkování v tomto centru. Náklady na jeho vybudování by měly být do milionu korun, mnoho z vybavení se ale podařilo získat bezplatně.

V Ostravě se otevřelo velkokapacitní očkovací centrum

Foto: Beáta Kapošváry, FN Ostrava

Očkovací centrum je společným projektem města, kraje, Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Bezbariérové centrum by v počátku mělo naočkovat asi 300 lidí denně. Se zvyšováním dodávek vakcín by ale měl narůstat i počet naočkovaných. Podle ostravského primátora Tomáše Macury by se centrum ještě v březnu mohlo dostat na kapacitu 700 naočkovaných denně. Od dubna pak na svou maximální kapacitu, která bude znamenat 1800 očkovaných za den.

"Vstupní pořizovací náklady ještě nejsou úplně sečteny, protože ne všechny faktury byly vystaveny. Bude se jednat o částku do jednoho milionu korun, kdy některé prvky budou poskytnuty nebo zapůjčeny bezplatně," uvedl Macura. O vstupní náklady, které se nepodaří pokrýt z věcných či finančních darů, se rovným dílem podělí kraj s městem. "Pokud jde o náklady provozní, tak fakultní nemocnice spočítala, že ten bod zvratu, kdy se ekonomika toho provozu očkovacího centra překlopí do černých čísel, bude při 700 podaných dávkách denně," uvedl Macura. Dodal, že měsíční náklady na provoz centra budou zhruba šest milionů korun měsíčně. "Tam je třeba říct, že ten provoz by měl být hrazen skutečně ze zdravotních výkonů, to znamená z příjmů zdravotních pojišťoven," řekl Macura.

V očkovacím centrum je šest tzv. očkovacích hnízd, jejichž součástí jsou vždy tři očkovací místa, tedy dohromady 18 míst. Podle ředitele FNO Jiřího Havrlanta dnes zatím funguje jen jedno očkovací hnízdo a postupně se s přibývajícím počtem pacientů bude tento počet zvyšovat, od úterý by v provozu měla být už dvě. Při plném provozu bude v centru pracovat téměř 70 zaměstnanců na směně. Centrum, které je detašovaným pracovištěm nemocnice, bude v provozu sedm dní v týdnu, 12 hodin denně. Zdravotníkům z FNO by měli pomoci také lidé z krajské hygienické stanice, Českého červeného kříže nebo zájemci z řad praktiků, případně pracovníci jiných nemocnic.

Hejtman Ivo Vondrák dnes zopakoval, že do regionu by v březnu každý týden mělo směřovat 11.700 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Dorazit by měly i vakcíny firmy Astra Zeneca, jejich množství zatím kraj nemá potvrzeno. První vakcíny dnes ráno do očkovacího centra přivezli z fakultní nemocnice hasiči a budou je tam zavážet v následujících týdnech každý den. Podle mluvčího Petra Kůdely k tomu mají k dispozici mimo jiné speciální chladničky, doplněné termografy, které nepřetržitě zaznamenávají teplotu uvnitř chladničky, rovněž pevná molitanová plata proti otřesu, která vyžadují během transportu některé typy vakcín proti covidu-19.

Podle epidemiologa a děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara je zatím očkování v centru zcela bezproblémové, u nikoho z očkovaných se neprojevily nějaké nežádoucí účinky. Po očkování lidé setrvávají zhruba půl hodiny na místě, kde je pro ně k dispozici zhruba 150 židlí. Podle Maďara je místo dostatečně prostorné, aby lidé mohli být od sebe v bezpečné vzdálenosti.