V Ostravě se konala konference Ovzduší 2013
Již sedmý ročník konference věnované ostravskému ovzduší a problematice s ním spojené s názvem Ovzduší 2013 se konal 21. října v kongresovém sále hotelu Park Inn. Mezi pozvanými přednášejícími byla řada odborníků na ovzduší a z oborů s ním souvisejících. Konference letos přinesla mnoho nových informací a faktů, zejména také díky novým studiím.
Snímky: Jiří Zerzoň a Jiří Urban
Konferenci zahájili svými prezentacemi primátor Petr Kajnar a resortní náměstek pro životní prostředí Dalibor Madej. Představili studie, které si město Ostrava si nechalo vypracovat, modelující stav ovzduší pomocí výsledků nejen z českých, ale i polských měřících stanic. Poprvé tak byly informace o znečištění ovzduší v celém přeshraničním regionu vyhodnoceny stejnou metodikou. Na ně s podrobnostmi navázal příspěvek specialisty na ovzduší Jiřího Bílka, který také ukázal materiál Slezské ovzduší v mapách. Výzkum mimo jiné ukázal, že až polovina znečištění putuje na Ostravsko z polské části Slezska.Moravská brána v obou případech podporuje pohyb ovzduší tam a zpět.
Prostor dále dostala studie Centra dopravního výzkumu v Brně o vlivu dopravy na znečištění ovzduší v Ostravě. Ukázalo se, že doprava se podílí 6 - 8% na emisích tuhých částic v zimním období. V létě má téměř dvojnásobný význam u prachu PM10, a přispívá oxidy dusíku a oxidem uhelnatým vzniku letního smogu losangeleského typu. Výsledky projektu přeshraničního projektu Air Silesia představil Libor Černikovský z ČHMÚ. V česko polském projektu byly poprvé použity stejné postupy pro měření a hodnocení kvality ovzduší. Partneři projektu si vyměnili podrobné informace o všech typech zdrojů znečišťování ovzduší i meteorologická a imisní data. Výsledky byly použity pro modelování znečištění ovzduší a hodnocení přeshraničního přenosu škodlivin mezi Polskem a Českem. Větry vanou častěji z Česka do Polska, polské zdroje ale produkují větší množství emisí prachu PM10, které jsou přenášeny k nám při zhoršených rozptylových podmínkách. Největší koncentrace byly naměřeny při bezvětří a nízkých rychlostech větru. Na polské straně mají velmi významný vliv místní lokální topeniště a místní energetické zdroje v závěsu s velkými průmyslovými zdroji. Na straně české jsou nejznečištěnější lokality s vysokou koncentrací průmyslových zdrojů, nicméně podíl lokálních topenišť a dopravy je také významný.
Ivan Holoubek z Masarykovy univerzity v Brně popsal vliv benzo(a)pyrenu v ostravském ovzduší. Ten patří mezi nejproblémovější škodliviny, v přírodě vydrží tisíce let. Jsou dobře rozpustné v tucích, a ukládají se proto v lidských tělech a mají toxické vlastnosti.
Zdravotní ukazatele obyvatel Ostravska představil náměstek ředitelky Krajské hygienické stanice Jiří Urbanec. Sledovaným ukazatelem je standardizovaná úmrtnost, zde je trend klesající, tedy pozitivní. Hodnoty v Moravskoslezském kraji i v Ostravě jsou ale stále vyšší než český průměr. Střední délka života má také pozitivní trend, nicméně v našem kraji je o dva roky nižší, než jinde.
O ekonomických důsledcích zvýšení nezaměstnanosti v Ostravě a regionu pohovořil Ondřej Vojáček z VŠE v Praze, následoval videovstup hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, na nějž navázal jeho náměstek Daniel Havlík, který se konference účastnil. Videovstup měl i náměstek ministra zdravotnictví a hlavní hygienik Vladimír Valenta.
Na konferenci se svým příspěvkem vystoupil i stínový ministr životního prostředí a bývalý premiér Vladimír Špidla.
Odbornou prezentaci představil psycholog Jeroným Klimeš, který se zaměřil na to, jak se žije obyvatelům ve znečištěném ovzduší a přednášky uzavřel neurolog František Koukolík přednáškou o moci a posedlosti mocí. Na závěr konference dostali prostor členové hnutí Čisté nebe, po němž následovala závěrečná diskuze.
Do zlepšení ovzduší se v našem regionu investuje nejvíce z peněz Evropské unie. Odborníci se přesto shodují, že recept na rychlé zlepšení neutěšeného stavu sice neexistuje, nicméně řešení pro zlepšení současného stavu existují.
VIDEO
ZDE můžete shlédnout videosouhrn jednotlivých přednášek konference a jejích nosných myšlenek (video vede na YouTube kanál města, kde je uloženo).